У цій статті я хочу розкрити тему того, які особливості мають діти у віці 3-7 років. Бо знаючи ці особливості вам буде легше сприймати реакції дитини, краще розуміти її поведінку, а дуже часто саме це і є ключем до того, щоб ви могли спокійно відреагувати на поведінку дитини.
✅ Дитина егоцентрична
Це не означає, що вона егоїстична. Це означає, що вона бачить світ зі своєї вузької точки зору. Це природна та нормальна особливість дітей у цьому віці.
Щоб домовитися з дитиною, вам потрібно опуститися на її рівень. Тобто перш за все ви працюєте над тим, щоб зрозуміти точку зору дитини, зрозуміти, як вона бачить світ навколо себе. І тільки тоді ви зможете поступово вчити дитину розуміти речі з вашої точки зору і точки зору інших. І в результаті дитина буде більш обізнана, і зможе бачити велику картину, частиною якої вона є.
✅ Дитина категорична
Діти в такому віці категоричні у своєму мисленні, емоціях, поведінці та реакціях. Вони сприймають світ або чорне, або біле, немає посередині. Ви часто можете чути щось типу: “Це найгірший день!”, “Ти завжди кажеш ні”, “Ти ніколи не дозволяєш це”.
Діти більше живуть тут і зараз, і для них те, що відбувається в цей момент начебто означає те, що відбувається завжди, в усі моменти. Тому нам як батькам, важливо поступово розширювати світогляд дитини. Як раз це, наприклад, ми робимо у розмовах після істерики, коли у дитини була істерика бо «ти ніколи не купуєш мені те, що я хочу».
✅ Дитина ініціативна
Ініціатива – це здатність генерувати унікальну ідею. Генерувати ідеї — це чудова здатність, але не кожна ідея може бути гарною і не кожну ідею можна втілити в життя прямо зараз.
Ви будете дуже раді тому, що дитина захоче побудувати нову велику вежу з лего, але ви напевно не будете раді, якщо дитина захоче побудувати вежу з посуду, що б’ється. Тобто така здатність до генерації ідей іноді призводить до конфліктів. І в такі конфліктні моменти важливо вміти правильно комунікувати з дитиною, щоб зберегти в ній цю здатність, що прокачуватиме її навичку вирішення проблем і при цьому перебуватиме в рамках безпечної поведінки.
✅ Дитина не гнучка (вперта)
Чи знайома вам ситуація, коли дитина хоче пити тільки з однієї чашки, сидіти тільки на одному улюбленому стільці, носити одну улюблену сукню і таке інше? Або дитина попросила яблуко, ви дали їй яблуко порізане на шматочки, а дитина засмутилася, бо вона хотіла ціле яблуко. Вам здається, що немає жодної різниці, це те ж яблуко, воно таке ж на смак, але дитина засмучена, а часом це взагалі трагедія.
Просто з боку дитини в цей момент не справдилися її очікування, вона уявляла собі в голові картинку цілого яблука і хотіла саме цього. І тому нарізане яблуко на шматочки це зовсім не те.
Це можна порівняти з різними смугами руху на дорозі, коли ви як дорослий їдете за кермом, ви можете перестроюватися зі смуги на смугу в залежності від ситуації. У дитини поки що не так, вона має тільки одну таку смугу. Це невміння “перемикатися між смугами” нам здається впертістю дитини. Тому дуже важливо розуміти, що дитина поки що просто не вміє так перемикатися і зі свого боку важливо не реагувати різко на таку “впертість” дитини. І поступово вчити дитину такої гнучкості.
✅ У дитини магічне мислення
Для вашої дитини грань між реальністю та магією легко стирається. Уява та факти змішані разом. Дитина може вигадувати різні історії, і іноді від таких історій навіть можуть бути проблеми, коли хтось таку вигадану історію сприйме всерйоз 🙂 Але з іншого боку уява дуже часто буває у нагоді коли нам треба допомогти дитині впоратися з істерикою, подолати свої страхи, висловити та зрозуміти свої емоції, тощо.
Розвинена уява — це насправді дуже класно, і тому варто підтримувати дитину у її проявах, а ще краще підключати також свою уяву, щоб краще порозумітися з дитиною та допомогти їй у складних ситуаціях.