У цій статті ми поговоримо про розвиток дітей у віці від 2,5 до 3 років. Цей вік часто називають одним із найскладніших періодів через кризу 3 років. Період цей і справді непростий, але якщо розуміти, як з ним справлятися, все пройде набагато легше. Ви вже пережили кризу 1 року, пройшли етап прорізування зубів і взагалі до цього моменту вже багато чого разом подолали — тому прямо зараз можете взяти паузу на хвилину і сказати собі, яка ви молодець і ви точно з усім впораєтеся 🙂 Адже незважаючи на всі кризи, поруч із вами вже така доросла дитина, яка може розповідати цікаві історії, ділитися своїми думками, а ще обіймати вас і цілувати, та казати, що любить — і такі моменти безцінні.
Особливості розвитку дитини у віці 2,5–3 років
Розвиток мовлення:
- Збільшення словникового запасу. До 3 років дитина може використовувати більше 1000 слів. Дитина починає активно будувати речення з 3–4 слів, правильно застосовуючи прості граматичні конструкції.
- Діти починають ставити багато запитань, часто використовуючи слова «що?», «де?», і «чому?», намагаючись зрозуміти навколишній світ.
- Дитина може розповісти про недавні події або про те, що вона бачила, хоча історії можуть бути простими та неповними.
Самостійність:
Діти в цьому віці прагнуть самостійності, хочуть робити багато речей самі, наприклад, одягатися або їсти.
Соціальний розвиток:
Розвиток здатності до гри з іншими дітьми, хоча ігри часто бувають паралельними, а не кооперативними.
Криза 3 років:
Яка характеризується прагненням дитини до незалежності, може проявлятися в упертості, відмовах робити те, що від неї просять, або в протиставленні дорослим. У цій статті ми розберемо особливості цього періоду і як з ним справлятися.
Тестування кордонів:
Дитина тестує межі допустимої поведінки, що може стати викликом для батьків. І все ж таки потрібно зберігати спокій і чітко показувати дитині межі допустимого. Дуже важливо, щоб усі члени сім’ї дотримувалися єдиних принципів у вихованні дитини.
Важливо підходити до дитини з розумінням і терпінням, надаючи їй можливості для самовираження і самостійності в безпечному і підтримуючому середовищі.
У цій статті ви знайдете рекомендації про активності з дитиною, а також поради, які розвиваючі іграшки важливі та потрібні для віку 2,5-3 роки. Як і раніше, всі ці поради ми будемо розбирати окремо для кожного з 7 блоків необхідних навичок.
Активності для заняття дрібною моторикою для дітей 2,5-3 роки
- Ігри з Лего Duplo
Ігри з Лего все ще актуальні у віці 2,5-3 роки. Така гра сприяє поліпшенню координації зору і рухів, а також розвитку творчого потенціалу.
- Ігри з різноманітними конструкторами
Крім конструктора Лего, в такому віці дитині вже можна запропонувати інші конструктори з різними деталями, наприклад з елементами у вигляді квітки, ромашки, шестерні. Такі конструктори також розвивають координацію зору і рухів, логіку, навички вирішення проблем і сприяють розвитку творчого потенціалу.


- Ігри з пластиліном і тістом для ліплення
Робота з пластиліном і тістом для ліплення — це чудовий спосіб для розвитку дрібної моторики, і це заняття все ще дуже актуальне в цьому віці. У віці 2,5–3 роки дитина вже частіше намагатиметься зліпити щось усвідомлене, наприклад якусь тварину або торт, кекс, печиво тощо. Малюк уже спритніше зможе поводитися з дрібними деталями, які можна зробити кінчиками пальців.
Обов’язково хваліть дитину за старання і звертайте увагу на те, що вона зліпила. Ваш щирий інтерес до таких саморобок буде все більше стимулювати малюка для нових звершень.
- Ігри з дрібною шнурівкою
Ігри з дрібною шнурівкою відмінно розвивають дрібну моторику і координацію рухів. У такому віці чудовим варіантом шнурівки буде логічна гра з ґудзиками різної форми, де, крім самого факту роботи зі шнурівкою, малюкові потрібно буде подумати, щоб зібрати правильну комбінацію ґудзиків (картки із завданнями йдуть у наборі).

- Книги з наліпками
Книжки з наліпками так само актуальні. Є безліч різних варіантів книжок з наліпками (казкові персонажі, тварини, їжа, одяг, країни тощо). Заняття з наліпками покращують дрібну моторику та стимулюють творчі здібності. А якщо обирати книжки з наліпками на різні тематики, під час гри можна проговорювати дитині якісь цікаві факти з книжки, і в цей момент малюк краще їх запам’ятає. Таким чином, крім дрібної моторики, це буде розвиток пам’яті та уважності.
- Малювання
Малювання крейдою, маркерами, олівцями, аквареллю, пальчиковими фарбами сприяє розвитку дрібної моторики, покращує координацію і контроль рук, а також стимулює уяву. Важливо варіювати матеріали для малювання, тому що кожен з них по-своєму впливає на роботу руки і зап’ястя дитини.
У цьому віці вже важливо тренуватися правильно тримати олівці та фломастери, щоб тим самим готувати руку до майбутнього письма.
- Практика вирізання
Для практики вирізання чудово буде використовувати спеціальні робочі зошити, де з вирізаних матеріалів можна зробити саморобку, наприклад, приклеїти деталі на аркуш паперу. А таке заняття з приклеюванням деталей — це також додатковий розвиток дрібної моторики.
Займатися можна і без спеціальних зошитів, просто дати малюкові аркуш паперу та безпечні ножиці, і запропонувати йому вирізати те, що він захоче.
- Ігри з геобордом
Геоборд — це дошка для конструювання плоских зображень. Така гра, окрім дрібної моторики, розвиває когнітивні здібності дитини, просторове й асоціативне мислення, увагу, пам’ять, фантазію і творчий потенціал.
Геоборд також допомагає засвоїти геометричні поняття фігури, форми, розміру, симетрії, периметру та площі.
Існує багато варіантів таких дошок. Як на мене, ідеальним варіантом буде та, де зі зворотного боку є макет циферблата годинника для вивчення понять години, хвилини, цілого і частини цілого.

Активності для заняття великою моторикою для дітей 2,5-3 роки
- Практика їзди на самокаті або біговелі
Водіння самоката і використання біговела допомагають удосконалити як дрібну, так і велику моторику. Це вчить дітей підтримувати баланс і синхронізувати рухи своїх рук і ніг, сприяючи загальному фізичному розвитку. Такі активності зміцнюють м’язи ніг, спини та живота, підвищують силу і витривалість.
Для безпечного керування самокатом або біговелом необхідно, щоб дитина звертала увагу на навколишнє оточення, що веде до поліпшення здібностей концентрації та спостережливості.
- Практика їзди на 4-х колісному велосипеді
Ближче до 3 років можна починати практику їзди на 4-х колісному велосипеді, але важливо, щоб до цього в дитини вже був досвід їзди на самокаті та/або біговелі. Якщо такого досвіду ще не було — краще почати з них.
Їзда на велосипеді сприяє розвитку як дрібної, так і великої моторики, покращуючи координацію рухів, баланс і гнучкість. Педалювання і керування велосипедом вимагає активної участі безлічі м’язів, в тому числі ніг, спини, черевного пресу. Це допомагає зміцнити м’язовий корсет, підвищує фізичну силу і витривалість дитини.
- Використовуйте засоби захисту, як-от шолом, налокітники та нарукавники, щоб поїздки були безпечними для малюка.
- По можливості, катайтеся в спеціально відведених місцях (велодоріжки, спортивні майданчики) для безпеки як вашої дитини, так і оточуючих.
- Ігри з килимком для розвитку моторики
Такий килимок чудово підійде для розвитку великої моторики, координації рук і ніг, і, крім того, під час такої гри задіюються обидві півкулі мозку, що зі свого боку сприяє когнітивному розвитку. Ми вже згадували такий килимок в попередній статті, і в цьому віці він все ще актуальний. Чудово підійде як для ігор всією сім’єю, так і для ігор у компанії дітей. Увімкніть музику для підтримки атмосфери веселої гри.
Крім того, щоб просто пройти килимком у правильній послідовності, використовуючи руки і ноги, можна грати таким чином:
- встаньте з дитиною з різних боків і йдіть по килимку назустріч один одному;
- запропонуйте дитині застрибувати на певні кольори, наприклад, спочатку вона стоїть на червоному кольорі, а потім ви говорите їй перестрибнути на жовтий;
- також із таким килимком можна грати за типом «твістера», спробувати дотягнутися певною ногою/рукою до певного кольору.

- Гра з м’ячем
З невеликими надувними м’ячиками можна вигадати безліч веселих активностей для дитини та для взаємодії всієї родини разом.
- гра у футбол — щоб відпрацьовувати навичку удару ногою по м’ячу;
- можна кидати м’яч руками вперед і вгору;
- можна кидати м’яч у кошик або коробку — для того щоб відпрацьовувати точність;
- можна кинути м’яч подалі, і запропонувати дитині побігти за ним і наздогнати.
- Танці
Танці — це чудова активність у будь-якому віці 🙂 Зараз уже можна переходити до більш складних і усвідомлених танцювальних рухів. Показуйте дитині рухи і просіть її повторити. Можна вмикати дитячі пісеньки, які проговорюють рухи, наприклад «тупати на місці», «покружляти» тощо.
- Практика ходьби в різних напрямках
Покажіть дитині, як можна ходити задом наперед, а також ходити боком, приставними кроками в різні боки. Можна робити це під музику, щоб заняття було ще веселішим і цікавішим для дитини.
- Ігри на дитячому майданчику
Дитячі майданчики, звісно ж, завжди актуальні, і зараз малюкові відкривається ще більше можливостей з вищими гірками, каруселями, драбинками та іншим. Знаходьтеся поруч, щоб підтримати і підстрахувати малюка за необхідності.
- Легка зарядка
Покажіть малюкові кілька вправ і зробіть зарядку разом. Просто станьте навпроти малюка і зробіть наступні вправи (можна з музикою), і в процесі малюк почне повторювати ці рухи за вами:
- підняття рук і ніг (обов’язково озвучуйте, яку руку і ногу зараз потрібно підняти);
- махи руками;
- згинання корпусу, щоб дістати руками кінчиків пальців;
- пострибайте на місці;
- покрутіться на місці;
- потопайте ногами;
- торкніться по черзі різних частин тіла, озвучуючи їх (рука, лікоть, нога, плече, голова тощо).
Така спільна зарядка стане дуже веселою активністю і зблизить вас із дитиною.
- Гра з киданням кілець і м’ячиків
Така гра з киданням кілець і м’ячиків чудово підійде для розвитку великої моторики. Для успішного метання кілець дітям необхідно точно розрахувати напрямок і силу кидка, що вимагає хорошої координації між зором і рухами рук. Ця вправа допомагає поліпшити синхронізацію цих навичок. Крім того, під час такої гри дитині необхідно оцінити відстань до цілі й адаптувати свої дії для успішного метання, що сприяє розвитку просторового сприйняття і здатності оцінювати відстані. Звичайно, спочатку дитині буде досить складно, і починати потрібно буде з дуже близької відстані, поступово її збільшуючи. Чудово буде, якщо батьки також братимуть участь у цій грі, і показуватимуть свою зацікавленість у результаті. Це чудова активність для спільного проведення часу як вдома, так і на природі, як для сім’ї, так і для гри з гостями.

Активності для когнітивного розвитку для дітей 2,5-3 роки
- Ігри з пазлами-половинками
Складання звичайних пазлів все ще актуальне в цьому віці.
Але крім стандартних пазлів, де дитина складає картинку, в цьому віці для розвитку відмінно підійдуть логічні пазли. Це пазли-половинки на різні теми. У попередній статті ми згадували такі пазли на теми «Хто що їсть?» і «Хто де живе?». Уже ближче до 3 років буде актуальним почати вивчення літер, і для цього є пазли-половинки, де кожній букві відповідає слово, яке з неї починається. Спочатку пазли збиратимете ви, промовляючи все, що ви робите. Розкажіть принцип гри, що вам потрібно з’єднати букву і слово. І потім починайте збирати, промовляючи кожну дію. Робіть акцент на першій букві в слові: «А-кула», покажіть цю букву в слові, і покажіть її на пазлі половинці, продемонструйте, що вони однакові.

- Читання книг
Читання книжок відіграє ключову роль у розвитку концентрації уваги і є важливим елементом когнітивного зростання дитини, одночасно з поповненням словникового запасу. Для читання бажано використовувати книжки з яскравими ілюстраціями, які зацікавлять дитину. Ставте дитині запитання в процесі читання та разом обговорюйте сюжет.
У цьому віці дитині вже буде цікаво слухати казки та оповідання, і ви зможете обговорювати прочитане. Чудовим варіантом стане така книга з короткими історіями на різні теми, де для кожної історії є список запитань, які ви можете поставити дитині, щоб разом обговорити сюжет.
- Навчання лічбі
У цьому віці важливо почати навчати дитину основ лічби, використовуючи для цього предмети з повсякденного життя. Разом з дитиною можна перерахувати її пальці на руках і ногах, кількість членів сім’ї, іграшки, предмети одягу — загалом, усе, що піддається підрахунку. Чудовим способом практикувати лічбу є підрахунок сходинок. Піднімаючись або спускаючись сходами разом із дитиною, рахуйте кожну з них вголос.
Ближче до 3 років можна також придбати математичний набір із цифрами, рахунковими паличками, картками з цифрами і предметами для лічби. Звісно, малюк не навчиться відразу рахувати, ви поступово будете готувати його до цього. Показуєте, який вигляд мають цифри, показуєте на своєму прикладі, як рахуєте. У цьому віці починається знайомство з лічбою, яку дитина вивчатиме і після 3-х років.

- Ігри для розвитку пам’яті
Чудовим варіантом для розвитку пам’яті стане гра «Знайди пару». Суть гри в тому, щоб відкрити 2 віконця з однаковими предметами. Така гра цікава також і для дорослих 🙂 Зробіть гру цікавішою тим, що запропонуйте дитині знайти «хто ховається за віконцем?» або «де ж ховається слон?» тощо.

- Ігри в «Асоціації»
Ближче до 3-х років для розвитку логіки чудово підійде гра в асоціації. Почніть з того, що заберіть по одній картці з кожного асоціативного ряду, розкладіть ці картки перед дитиною і запропонуйте розставити картки на свої місця. Коли дитина кладе якусь картку на місце, обов’язково запитуйте, чому вона так думає, це допоможе навчитися формулювати думки. І, звісно, завжди цікаво почути дитячу логіку.

6. Трафарети для тренування руки до письма
Трафарети можуть мати значний позитивний вплив на розвиток моторики та навичок письма у дітей віком близько 3 років. Використання трафаретів допомагає дітям поліпшити контроль над дрібними рухами пальців і рук. Це важливо для розвитку навичок, необхідних для письма, як-от впевнене утримання олівця та виконання точних рухів під час малювання ліній і форм.
Якщо використовувати трафарети для двох рук одразу, це також розвиватиме роботу обох півкуль мозку. Почати варто з одного трафарету, для того, щоб дитина зрозуміла принцип, як їй потрібно вести олівець і що вийде в результаті. Коли навичка для однієї руки освоєна, запропонуйте спробувати малювати двома руками.
7. Робочі зошити з прописами та логічними завданнями
Є безліч варіантів зошитів такого типу. Найкраще обирати ті, де зібрані різні теми: лічба, букви, кольори, форми, логіка, прописи. Можна також знайти багаторазові варіанти зошитів, вони заламіновані і на них можна малювати маркером, який легко стирається.
- Важливо не змушувати дитину займатися із зошитами, якщо вона не хоче. У такому віці навчання принесе користь, якщо воно буде в форматі гри. Якщо це не в задоволення дитині — краще відкласти і спробувати пізніше.


Активності для сенсорного розвитку для дітей 2,5-3 роки
- Гра з пластиліном або тістом для ліплення
- Граючи з пластиліном або тістом для ліплення, діти отримують унікальний сенсорний досвід.
- Гра такого типу стимулює роботу кількох сенсорних систем одночасно — тактильної, візуальної, а якщо використовувати ароматизоване тісто, то й нюхової.
Часто дітям подобається змішувати кілька кольорів пластиліну — це чудове розвивальне заняття, дозволяйте дитині це робити. Експериментування з кольорами дає змогу досліджувати процес створення нових відтінків і кольорів, що стимулює творчість і фантазію. Змішуючи кольори, дитина отримує практичний досвід розуміння того, як поєднуються кольори, що також є прекрасним сенсорним досвідом.
- Ігри з кінетичним піском
Чудовим заняттям для розвитку тактильних відчуттів буде гра з кінетичним піском, що має особливу текстуру. Дуже зручно, що можна отримати сенсорний досвід з піском, не виходячи з дому.
Крім того, в наборі з піском зазвичай є спеціальні формочки, при використанні яких розвиватиметься також уява та творчість. Діти, які граються з кінетичним піском, часто повністю занурюються в процес, що сприяє розвитку здатності концентруватися на одному завданні протягом тривалого часу.
- Малювання пальчиковими фарбами
Малювання пальцями, а зазвичай усією долонею 🙂 передбачає дотик до фарби та маніпулювання нею, так діти можуть досліджувати різні текстури.
Під час гри дитина може просто захоче розмазувати фарбу по руках, а не по папері. Дозвольте їй це зробити, тому що відчуття фарби на руках і її розтирання теж чудово сприяє розвитку тактильних навичок.
- Дегустації смаків і запахів
- Смакові дегустації
Такі дегустації можна робити не тільки з фруктами, а й з овочами і з іншою їжею.
Можна запропонувати дитині із заплющеними очима вгадувати, що вона зараз їсть.
Коли дитина вгадала — попросіть її розповісти докладніше, який смак. Спочатку можна ставити запитання про це, наприклад «це яблуко кисле чи солодке?». Таким чином у дитини складатиметься повна картина того, що вона їсть, і вона чітко зможе зіставляти смаки. І ще таке заняття паралельно розвиває мовлення.
- Дегустації запахів
За схожим принципом можна запропонувати дегустацію запахів. Наприклад, запах кави, кориці, чаю (чудово, якщо є чай різних видів). Спочатку відкрийте, наприклад, баночку кави, і запропонуйте малюкові понюхати її. Проговоріть словами що «це кава». Потім через кілька днів можете відкрити баночку кави, запропонувати малюкові понюхати і запитати «що це за аромат».
- Малювання крейдою
Це заняття все ще актуальне і буде актуальним у найближчі кілька років. Малювання крейдою передбачає одночасну візуальну і тактильну стимуляцію.
- Купання у ванні
Купання — це величезний сенсорний досвід, і зазвичай це дуже весело. Головне — ніколи не залишайте дитину у ванні без нагляду.
У такому віці купання у ванній вже можна урізноманітнити додаванням спеціальних дитячих бомбочок, які забарвлюють воду і шиплять, що також сприяє сенсорному розвитку. Крім того, можна додавати спеціальні дитячі піни для ванни. Дитині, напевно, сподобається відчувати бульбашки піни на своїх пальчиках 🙂
- Прогулянки на свіжому повітрі
Прогулянки — це завжди чудове заняття для того, щоб отримати сенсорний досвід. Важливо проводити час на вулиці, спілкуючись із дитиною і пояснюючи, що відбувається навколо. Детально описуйте оточення, відзначаючи матеріал, з якого зроблено предмет, його розмір, форму, колір і функцію.
Кожна така прогулянка стимулює розвиток дотику, слуху, зору та нюху дитини, а також сприяє накопиченню пасивного словникового запасу.
Слухання природних звуків, чи то спів птахів, чи то шурхіт листя, також покращує слухове сприйняття.
Граючи на вулиці, можна також зібрати різні елементи для створення творчих композицій з листя, камінчиків, шишок тощо. Таким чином, крім того, що всі камінчики і шишки різні на дотик і стимулюють сенсорний розвиток, розвиватиметься ще уява і творчі навички.
Комунікативні активності для дітей 2,5-3 роки
Для розвитку мовлення важливо спілкуватися з дитиною якомога більше. Так у неї формується словниковий запас, а приємні емоції від бесіди стимулюють говорити все більше. Заохочуйте спілкування тим, що кажіть, як вам подобається слухати малюка, що він розповідає дуже цікаву історію, що вам цікаво та важливо почути його думку.
Активності для розвитку мовлення у віці 2,5–3 роки:
- Розмовляйте з дитиною протягом дня. Ставте дитині відкриті запитання для того, щоб залучати її до розмови:
Як минув твій день?
Чим ти займався?
Яким був твій настрій?
Що тобі найбільше сподобалося сьогодні?
Що ти сьогодні їв?
У що ти хочеш пограти?
Де ти хочеш погуляти?
і т. д.
- Крім запитань, обговорюйте з дитиною прочитані книги і переглянуті мультфільми. Покажіть на своєму прикладі, як це — поділитися емоціями від прочитаної історії або ж емоціями про побачений епізод.
- Говоріть чітко, використовуйте правильні звуки. Це правило незмінне від самого народження дитини. Для того щоб розмовляти, дитині важливо від початку чути правильну мову. Розмовляйте з дитиною як із дорослим. Ви можете вживати складні слова, не бійтеся, що дитина не зрозуміє їх. Звичайно, малюк зрозуміє значення не всіх слів, але це і буде для нього можливістю спробувати повторити нове для себе слово і запитати у вас, що воно означає. Таким чином словниковий запас малюка буде розширюватися все більше і більше.
- Співайте пісеньки та віршики. Дитині простіше запам’ятати римовані речення. Коли дитина слухає пісеньки та віршики, у неї формується пасивна пам’ять.
- Продовжуйте регулярно читати дитині. У цьому віці можна читати вже довші казки та оповідання. Хорошим варіантом для читання будуть книги для розвитку емоційного інтелекту, розповіді про те, як впоратися з емоціями. Також буде корисним читання навчальних історій, які згадували в блоці про когнітивний розвиток. Там уже є список питань для обговорення.
- Активно слухайте. Коли ваша дитина говорить — обов’язково уважно слухайте і відповідайте. Покажіть дитині, що вам цікаво те, що вона говорить, і це спонукає її до більшого спілкування. Говоріть дитині «мені так цікаво з тобою говорити», «мені дуже цікаво тебе послухати» — діти справді все розуміють і відчувають вашу щиру цікавість, яка мотивує їх говорити більше.
- Грайте з картками, щоб розширювати словниковий запас. Зараз ігри з картками можна ускладнювати тим, що для кожного слова, написаного на картці, попросіть малюка розповісти, що це, або яке воно. Якщо малюкові поки що складно це сказати, розкажіть ви, а потім через деякий час попросіть малюка знову.
Наприклад, апельсин. Це фрукт, він помаранчевий, він солодкий, він соковитий. Він круглий. З нього можна робити сік.
Емоційний інтелект
Криза 3 років
Криза 3 років настає в період від 2,5 до 3,5 років, іноді трохи пізніше.
Батькам здається, що малюк просто став неслухняним, але причина такої поведінки криється зовсім в іншому: дитина хоче показати дорослим, що вона — особистість. Дитина прагне протиставити себе дорослим і показати, що вона самостійна людина. Уся ідея кризи трьох років полягає в тому, що «я сам» і «я так вирішив». Оскільки не всі свої бажання дитина може задовольнити сама — на цьому етапі також виникає конфлікт між «я хочу сам» і «я можу сам».
Тут я коротко розповім про головні ознаки кризи, щоб у вас було загальне розуміння того, що це таке. Оскільки це дуже важливий етап у розвитку дитини і зокрема емоційного інтелекту — я просто не можу не згадати про нього в цьому гайді.
Детальніше про те, що таке криза 3 років і практичні поради, як з нею справлятися — в цій статті. Дуже раджу з нею ознайомитися.
7 основних ознак кризи 3 років
✅ Негативізм
Це відмова виконувати будь-які вимоги дорослого, постійні заперечення навіть на шкоду собі. При негативізмі діти відмовляються щось робити виключно через те, що це запропонували ви — батьки.
Негативізм проявляється тоді, коли прохання походить від дорослого. Мотив відмови при негативізмі знаходиться в площині взаємин дитина–дорослий, а не в площині контексту ситуації.
✅ Впертість
Це реакція дитини на своє рішення. Малюк наполягає на своєму не тому, що це йому дійсно необхідно, а тому, що він це вже забажав. Завдання тут, як і при негативізмі, одне — продемонструвати вам свою самостійність і незалежність. Тільки в першому випадку це «я не буду робити це тільки тому, що ви мені про це сказали», а в цьому випадку — «я це буду робити і ви будете це робити, ТОМУ ЩО Я ТАК СКАЗАВ». Дитина хоче, щоб з її особистістю рахувалися, насамперед батьки.
✅ Примхливість (вередування)
Примхливість близька до негативізму та впертості, але має специфічні особливості. Якщо в перших двох випадках дитина протестує з цілком зрозумілих причин (не хоче йти додому або хоче тільки зелені шкарпетки), то тут виявляються капризи з будь-якого приводу. З’являється зайва вимогливість і постійна зміна поведінки.
✅ Самостійність чи свавілля
Дитина хоче сама щось робити, навіть ті речі, які поки що в неї не виходять. Частково це схоже на кризу 1 року, але там дитина прагне фізичної самостійності, а у віці 3 років йдеться про глибші речі — про психологічну самостійність, намір і задуми. Дитина не проситиме вас про допомогу, і навпаки, навіть відмовлятиметься, коли ви пропонуватимете допомогти. Пам’ятайте, для дитини важливо «Я САМ/САМА».
✅ Протест
У період кризи 3 років дитині дуже важливо, щоб на її думку зважали, і щоб до її думки ставилися серйозно. Якщо цього не відбувається, дитина неусвідомлено провокує ситуації, в яких вона сподівається отримати визнання і повагу. Вона починає протестувати проти всього з однією метою — привернути увагу до своєї думки.
✅ Знецінення
Дитина перестає цінувати те, що раніше їй було важливим і значущим. Це може бути як критика по відношенню до дорослої людини, так і зовсім інше ставлення до улюблених іграшок, одягу, їжі. Тепер подарунок, про який вона мріяла, для неї неважливий, негарний, не такий, ви зварили несмачний суп тощо. Знецінення насамперед спрямоване на тих дорослих, які проводять із дитиною найбільше часу.
✅ Деспотизм
Дитина намагається захопити та реалізувати владу в сім’ї, якщо йдеться про сім’ю з однією дитиною. Якщо в сім’ї кілька дітей, то найчастіше по відношенню до братів і сестер деспотизм проявлятиметься як ревнощі, що набувають форми агресії та конкуренції за батьківську любов і увагу.
Все має бути тільки так, як сказала дитина. Тут транслюється ідея «Я ГОЛОВНА», а не ви.
Активності для емоційного розвитку дітей 2,5-3 роки
- Якісно проводьте час із дитиною
Щодня важливо і потрібно проводити якісний час із дитиною. Це може бути хоча б 15–30 хвилин — але це той час, коли ви повністю з дитиною. Без телефону. Без відволікання на інші речі. Це час, коли можете поспілкуватися з дитиною, запитати, як минув її день, що вона відчувала, а також поділитися своїми думками і почуттями. Це час, коли ви спільно займаєтеся тим, чим хоче дитина, і тим, що їй подобається.
- Веселіться разом із дитиною
За можливості, сходіть разом в ігрову кімнату або пострибайте на батуті, розділіть з дитиною цю радість і сміх. Це незабутні емоції, і дітям справді дуже важливо розуміти, що батьки поруч, можуть щиро сміятися і розділяти з ними це дитяче захоплення. Це дуже зближує.
- Розмовляйте з дитиною після істерик (так-так, істерики, звісно ж, ще будуть і особливо в період кризи 3 років)
Розмови (рефлексія) з дитиною після істерики допомагає їй вчитися контролювати свої емоції та справлятися з такими ситуаціями.
Коли у вашої дитини істерика — вона це не контролює. Цей спалах контролює все навколо неї. Ваше завдання — не дозволити, щоб істерики стали нормою, щоб це було єдиним способом, через який дитина може висловити свої емоції.
Мета — навчити дитину контролювати свої емоції, а не навчити вас контролювати її емоції, або навчити її контролювати вас.
Звісно, в такому віці дитина не зможе заспокоїтися швидко, але з часом, якщо вчити її справлятися з емоціями, в неї виходитиме все краще і краще. І у віці близько трьох років уже важливо говорити дитині про те, що вона може заспокоїтися, може вчитися контролювати свої емоції, може робити якісь дії, які допоможуть їй впоратися. Важливо, щоб малюк розумів, що ВИ поруч, але заспокоїтися ВІН МОЖЕ САМ.
Рефлексія допоможе дитині опрацювати інформацію і створити «банк пам’яті», де будуть зібрані ситуації, та рішення, як в них можна вчинити.
Приклад такої розмови:
«Раніше сьогодні ти була дуже засмучена. Ти плакала і кричала, пам’ятаєш? Давайте разом подумаємо, що ти МОЖЕШ зробити, коли ти почуваєшся такою злою. Ми будемо продовжувати тренуватися разом, тому що це обов’язково станеться знову. Так, іноді я буду відмовляти тобі… не весь час, але іноді. І ти знову засмутишся. Тому нам потрібно подумати, як ти МОЖЕШ виражати свою злість по-іншому.
Ти можеш сказати словами: Я так злюся зараз! Можна навіть сказати: Я так на тебе злюся…
Може, ти можеш пройтися кімнатою або зробити ковток води?
Давай придумаємо більше ідей разом, і ми продовжимо практикуватися».
Терпіння — це головне 🙂
- Читайте книжки, орієнтовані на емоції
Переглядайте ілюстровані книжки, де персонажі висловлюють різні емоції, і обговорюйте їх із дитиною. Разом спробуйте зрозуміти й обговорити, що, на вашу думку, персонаж відчуває.
У цьому віці вже можна читати книжки про різні почуття, і про те, як з ними справлятися. Є чудова серія книг про те, як перестати соромитися, боятися, злитися, ображатися, заздрити.

- Називайте емоції
Коли ваш малюк відчуває різні почуття, називайте їх вголос. Скажіть, наприклад, «Ти виглядаєш дуже радісним!» або «Схоже, ти трохи засмучений». Або ж «Здається, ти злишся».
Заохочуйте дитину розуміти і висловлювати свої почуття. Тут можна підключити фантазію.
«Скажи мені, наскільки ти злий. Це схоже на 10 чи 4? Ти відчуваєш себе як лев, що гарчить, або як щеня, що гавкає? Твій гнів зараз такий же великий, як вулкан, чи це більше схоже на маленьку гірку?»
Коли дитина включена в комунікацію, описує вам словами, як вона себе почуває, вмикається розумовий режим. Тільки в режимі мислення ми можемо повільно приводити себе до ладу і врегульовувати свої емоції.
- Картки з емоціями
Використовуйте картки із зображеннями різних емоцій, таких як щасливі, сумні, роздратовані обличчя. Показуйте їх дитині й обговорюйте, які почуття виражає кожне обличчя.
Роздивляючись картки з емоціями, можна також підключити фантазію як описано вище. Подивіться на картку і пофантазуйте, схожий там хтось на тигра, який гарчить, чи там хтось веселий і ласкавий, як маленьке кошеня?
- Сюжетно-рольові ігри
Грайте в сюжетно-рольові ігри з ляльками або м’якими іграшками. Можна практикуватися проводити розмови рефлексії з ляльками або іграшками. Подайте дитині ідею про те, що істерика раніше була у ляльки, і запропонуйте їй разом поговорити з лялькою, щоб допомогти їй впоратися з істерикою і знайти варіанти, як заспокоюватися наступного разу. У такій розмові дитина може виказати якісь ідеї про те, як би вона хотіла, щоб їй допомогли заспокоїтися.
- Обіймайте дитину якомога частіше
Забезпечте малюкові багато фізичної ласки та обіймів. Фізична прив’язаність є фундаментальним аспектом емоційного розвитку і допомагає встановити міцний зв’язок між вами і вашою дитиною.
- Відзначайте досягнення дитини
Радійте новим досягненням вашого малюка. Позитивні відгуки та похвала посилять його інтерес до заняття. Хваліть дитину за якісь конкретні речі, тоді ефект буде набагато кращим. Тобто не просто «ти молодець», а скажіть детальніше, чому дитина молодець, відзначайте конкретну дію. Наприклад:
«Мені дуже подобається як ти зробила цю фігурку з пластиліну, як здорово в тебе вийшло. Я так пишаюся тобою».
Активності для розвитку уяви та творчості для дітей 2,5-3 роки
- Малювання
Ця активність все ще актуальна і буде актуальна в найближчі кілька років для розвитку творчих навичок. Надайте малюкові приладдя для творчості: запропонуйте йому різноманітні матеріали, як-от фарби, олівці, маркери, крейда та акварелі, а також достатньо паперу для малювання. Це дасть можливість вашому малюкові проявити свою творчість через малювання та живопис.
- Для того, щоб урізноманітнити малювання, можна використовувати різні трафарети.
- Ігри з пластиліном або тістом для ліплення
Ліплення з пластиліну і тіста є чудовим способом для стимулювання уяви у дітей, і це заняття все ще дуже актуальне у віці 2,5–3 роки.
- Створюйте фігурки тварин
Допоможіть дитині ліпити фігурки різних тварин. У коробках з тістом для ліплення є інструкції для того, щоб зліпити різних тварин.
- Ліплення з використанням інструментів
Запропонуйте дитині прості інструменти для ліплення, такі як качалки, ножі для пластиліну (безпечні для дітей) і формочки. Спеціальним ножем для пластиліну можна вирізати різні форми.
- Чудовим заняттям для ліплення з тіста буде зліпити, наприклад, овочі, і потім приготувати з них обід. Або ж можна зробити кекс, печиво чи торт. Так гра на уяву з тістом перетворитися на сюжетно-рольову гру з чаюванням і частуванням.
- Музика і танці
Танці сприяють розвитку ритмічності та координаційних здібностей, надаючи дітям можливість виражати себе через рух. Імпровізація та свобода в рухах заохочують творчість і сприяють фізичному розвитку.
Створіть прості музичні інструменти з доступних матеріалів. Наприклад, з порожніх коробок і пластикових пляшок можна зробити барабани, а пляшки, наповнені рисом або горохом, перетворяться на маракаси.
- Сюжетно-рольові ігри
Заохочуйте рольові ігри з ляльками, наборами іграшкового посуду, набором лікаря, стоматолога, набором для гри в магазин тощо. Для таких ігор не обов’язково купувати спеціальні різні набори: можна використати кубики Лего або інші домашні речі, щоб зіграти в магазин, або придумати, що з домашніх речей може бути стетоскопом, щоб зіграти в лікарню.
- Набір овочів і фруктів, який ми згадували в попередніх статтях, можна використати для гри в ресторан або магазин.
- Якщо у вас дівчинка — гребінці, шпильки та резиночки можна використовувати для гри в салон краси.
- Ігри на уяву
Використання уяви може стати чудовим способом провести час разом із дитиною, навіть без підтримки іграшок. Тільки подумайте — ваша фантазія безмежна! Ви можете вигадати все що завгодно: разом із дитиною ви можете вирушити в подорож у космос, або відвідати океан чи джунглі.
Такі прості ігри показують дітям силу уяви і роблять значний внесок у розвиток, крім того, вони сприяють зміцненню вашого емоційного зв’язку.
- Читання книг
Читайте книжки з картинками з барвистими ілюстраціями, щоб стимулювати зорову уяву.
- Ігри з Лего та іншими конструкторами
У блоці про когнітивний розвиток ми згадували також інші конструктори, які буде актуально використовувати в такому віці.
Заохочуйте будь-які прояви фантазії дитини, особливо коли вона показує вам те, що створила з Лего, і називає, що це. Підтримуйте інтерес, вихваляючи зусилля: «О, це ти побудував вежу? Чудово! Ти великий молодець! Мені подобається як у тебе вийшло побудувати її, використовуючи різні блоки та кольори». Такий підхід не тільки надихне дитину на подальші творчі пошуки, а й зміцнить її впевненість у власних силах.
- Гра в театр тіней
Використовуйте ліхтарик, щоб створити тіні на стіні. Можете створювати фігури, використовуючи свої руки, або ж взяти для цього якісь іграшки. Заохочуйте дитину створювати фігури руками та вивчати концепцію тіней. Наближаючись до ліхтарика і віддаляючись від нього, покажіть дитині, як змінюється розмір тіні.