Ваш малюк стає дедалі дорослішим, він пройшов перший і дуже важливий рубіж в 1 рік, за який набув колосальної кількості навичок:
- Більшість дітей уже можуть самостійно ходити (деяким ще потрібна підтримка, і це також є варіантом норми), стаючи дедалі активнішими у своїх пересуваннях.
Малюки дуже активно вивчають простір, часто рухаються дуже швидко і непередбачувано, тому дуже важливо стежити за безпекою.
Під час прогулянки проїжджа частина, узвишшя, сходинки, бордюри, дитячий майданчик — місця підвищеного ризику та особливої уваги для дорослого. Уже в цьому віці важливо навчити малюка понять того, де ходити «безпечно», а де «небезпечно». Дуже важливо пояснювати це спокійно і пропонувати альтернативу того, куди можна піти. Крім того, дуже важливо забезпечити безпечне середовище вдома:
- встановити фіксатори та обмежувачі на двері, шафи, м’які накладки на кути меблів, зафіксувати меблі;
- прибрати всі потенційно небезпечні предмети (ліки, хімічні засоби, магнітики, косметику, дрібні речі)
Детальніше про потенційні небезпеки в домі та про те, як убезпечити свій дім для малюка, ви можете прочитати тут.
- Збільшується словниковий запас малюків і ваші розмови стануть все більш цікавими. Це приголомшливий досвід — спостерігати за тим, як росте ваш малюк і як з кожним днем у нього з’являються нові слова 🙂 У цей період потрібно буде дуже активно займатися для розвитку мовлення.
- Може початися так звана криза першого року. У цей період дитина починає відокремлюватися від мами й усвідомлювати себе як індивід, прагнучи самостійності. Крім того, невідповідність між «хочу» і «можу» часто спричиняє стан фрустрації, нерозуміння, як висловити свої бажання, невміння впоратися з емоціями — усе це й призводить до виникнення кризи. Головне — пам’ятати, що це ще один етап розвитку малюка, розуміти особливості його стану та підтримувати його розумінням, обіймами та любов’ю. У цій статті ви знайдете практичні поради про те, як легше впоратися з цим періодом.
Чим дорослішим стає малюк, тим більше з’являється варіантів занять для розвитку дитини.
У цій статті ви знайдете поради про активності з дитиною, про розвиток мовлення, про корисні іграшки, про те, як пережити кризу першого року. Як і раніше в наших статтях для віку 0–3, 4–6, 7–9 і 10–12 місяців, усі ці поради ми будемо розбирати окремо для кожного з 7 блоків необхідних навичок.
Розвиток дрібної моторики
Ігри зі шнурівкою
Гра зі шнурівкою, крім розвитку дрібної моторики і зорової координації, є ще й одним з найкорисніших занять для розвитку мовлення.
Такий варіант великої шнурівки ми вже розбирали в статті про розвиток 10–12 місяців. У віці 12–18 місяців вона все ще буде актуальною.

А ще у віці 12–18 місяців можна вже займатися з більш дрібним шнуруванням, наприклад з таким:

- Сядьте разом із малюком і, притримуючи його руки, нанизуйте шнурок разом.
- Говоріть при цьому: «Тягни-тягни», і одночасно робіть цей рух, щоб дитина зрозуміла, що означає тягнути.
За один раз достатньо буде протягнути шнурок через кілька дірочок.
Також можна пропонувати дитині використовувати тонкий шнурок з великими намистинами, які ми розглядали вище, доки дитина навчиться спритніше справлятися з тонким шнурком. За складністю це буде середній варіант між великою і дрібною шнурівкою.
Ігри з простими пазлами
Ми вже розбирали прості пазли. Першочергове завдання було зрозуміти принцип з’єднання пазла, що складається з двох частин.
У віці 12–18 місяців уже можна використовувати пазли, що складаються з 3-6 частин.
Ігри з балансиром
Балансир також все ще актуальний у віці 12–18 місяців. У попередній статті ми розбирали приклад балансира, який для початку можна складати в коробці. Зараз уже малюк зможе викладати його без коробки.

Чудовим варіантом для цього віку буде також балансир Місяць із циліндрами різних розмірів.

З останнім варіантом, для початку буде чудово, якщо малюк навчитися викладати кілька деталей, утримуючи баланс. Такі циліндри також дуже наочно показують різницю в розмірі та відповідно вазі.
- Покладіть 2 деталі поруч і розкажіть малюкові, чим вони відрізняються.
- Запропонуйте спробувати кожну деталь, і при цьому скажіть: «Цей циліндр тонший і він легший, а цей більший і він важчий».
- Уявіть, що ваші руки це ваги, і як вони відповідно нахилятимуться.
Ігри з магнітною риболовлею
Ще одна чудова гра для розвитку дрібної моторики та зорової координації — це магнітна риболовля. Важливо вибрати варіант з досить великими рибками, щоб малюк не міг їх проковтнути.

- На початку покажіть малюкові, як працює магніт.
- Дайте йому в одну руку рибку, а в другу вудку і покажіть, як рибка притягнеться до магніту.
- Коли малюк відпрацює навичку «з’єднання» рибки і магніту, можна розкладати рибки на столі або килимку і пропонувати вже зловити їх, тримаючи руки з вудкою на вазі.
Ігри з пластиліном або тістом для ліплення
Уже з цього віку можна знайомити малюка з пластиліном і тістом для ліплення. Звісно, не варто одразу очікувати від малюка якихось виробів 🙂 Для початку це буде просто стискання пластиліну в руках, і це — якраз те, що нам зараз потрібно.
Через стискання пластиліну або тіста в руках відмінно прокачується сила рук і спритність пальчиків. Такі заняття розвивають дрібну моторику і в результаті — мовлення.
Можна додати різні інструменти для ліплення, формочки, качалки. Натискання на формочки і робота з качалкою — це додаткове тренування для розвитку сили рук.


Малювання на дошці маркером і крейдою
У віці 12–18 місяців дуже актуальною буде дошка для малювання маркерами та крейдою. Малювання допомагає поліпшити контроль рук і координацію.
Покажіть малюкові, як малювати коло, лінії, інші геометричні фігури. Для початку малюк буде просто хаотично водити маркером і крейдою, але з часом такі малюнки набуватимуть форми.
Дуже важливо не залишати дитину наодинці з маркером і крейдою для того, щоб малюк не наївся цього добра, ну і/або не обмалював меблі 🙂

Гра з пірамідою з геометричними фігурами (сортування і штабелювання)
Таку іграшку з геометричними фігурами ми розбирали докладніше в попередній статті. Вона все ще актуальна і у віці 12–18 місяців.
Тоді ми починали зі збору кола і прямокутника. Зараз, коли малюк старший, він зможе зібрати трикутник, квадрат і п’ятикутник.

Ігри з Lego Duplo
Ігри з лего — для будь-якого віку. І зараз, коли дитина старша, інтересу до лего буде все більше. Крім моторики, лего розвиває уяву і творчість, оскільки діти з різних блоків можуть створити якусь свою структуру. Дуже важливо, щоб батьки підтримували дітей у цьому прагненні і щиро захоплювалися тими новими будовами, які створили малюки.
Ігри з пірамідкою з кілець і стаканчиками, що складаються
Зараз малюк уже усвідомлено збиратиме піраміду повністю, а також самостійно вибудовуватиме стаканчики у вежу, щоб її знести.
Ігри з домашніми безпечними предметами
Часто увагу малюка привертають прості побутові предмети: пластмасовий або паперовий кольоровий посуд, коробки та обгортки. Усе це можна використовувати для розвитку дрібної моторики (збирати, складати, розривати і м’яти), сенсорики (шурхіт, тактильні відчуття), і бардаку 😉 Але воно того варте!
Самостійна трапеза
Дуже важливо для розвитку дитини дозволяти їй самостійно їсти.
У віці 12–18 місяців малюк вже буде більш спритним з ложкою, якщо ви давали ложку до 1 року, але все ж часто перевага буде віддаватися їжі руками. Це нормально.
Пропонуйте дитині шматочки безпечного розміру, які можна буде зручно взяти руками.
Крім розвитку дрібної моторики, їжа руками також важлива і для сенсорного розвитку. Під час їжі дитина відчуває дуже багато різних текстур, недоступних за жодної іншої активності.
Наберіться терпіння. Пам’ятайте, що брудний стіл і брудна дитина після їжі — це не назавжди 🙂 Це просто етап, який потрібно пройти, і скоро малюк стане більш акуратним.
Розвиток великої моторики
Для розвитку великої моторики у малюків 12–18 місяців насамперед важливо забезпечити безпечне середовище, щоб дитина могла якомога більше практикувати ходьбу.
Про що важливо подумати:
- про тумбочки, що відкриваються. Використовуйте спеціальні кріплення, щоб дитина не змогла відчинити шафи, які містять небезпечні предмети (гострі, ті, що б’ються, побутова хімія, ліки). Обов’язково закрийте ті шафи, які можуть вдарити малюка під час різкого відкриття;
- про те, щоб у малюка не було доступу до розеток і електроприладів;
- про м’які накладки на кути меблів, які розташовані на рівні зросту малюка;
- про безпеку і стійкість речей, які малюк може вважати опорою;
- про те, щоб підлога не була слизькою або на ній не було слизьких килимків. Через те, що малюки в цьому віці будуть розганятися і бігати, потрібно забезпечити безпечне покриття на підлозі.
Практика ходьби
Це найкраще заняття для розвитку великої моторики в цьому віці. І насправді, коли малюк навчиться ходити самостійно, його важко буде втримати на місці — бажання йти кудись і досліджувати все навколо себе буде постійно.
Важливо навчити малюка поняттям того, де ходити «безпечно», а де «небезпечно». Намагайтеся це пояснювати спокійно і пропонувати альтернативу того, куди можна піти. Наприклад, замість фрази: «Не йди туди, там лежить камінь», можна сказати: «Попереду камінь, давай його обійдемо, так буде безпечно».
Також кажіть «Стоп!», коли бачите, що малюк наближається до якоїсь перешкоди на своєму шляху, і обов’язково проговоріть, чому ви так сказали, наприклад: «Далі йти не можна, інакше ти вдаришся об стіл, це небезпечно». Якщо слово «стоп» ви почали вчити ще до року, то зараз малюк уже буде частіше на нього реагувати.
Присідання та підйом
Практикуйте присідання для зміцнення м’язів ніг. Наприклад, розкладіть іграшки на підлозі, запропонуйте дитині присісти навпочіпки та підняти їх. Покажіть на прикладі, як це зробити.
Гра з м’ячем
У цьому віці вже можна починати вчити малюка грати у футбол. Для того щоб відпрацьовувати навичку бити по м’ячу, підійдуть такі невеликі м’ячики.
Вони м’які, і, крім «гри у футбол», їх можна просто піднімати і кидати, якнайдалі або вище. Таким чином, зміцнюватимуться м’язи рук.
Танці
Увімкніть музику і потанцюйте з малюком. Танці актуальні в будь-якому віці 🙂 Коли малюк уже ходить без опори, йому буде особливо цікаво пізнати можливості свого тіла в ритмічних рухах.
Ігри на вулиці
Ігри на дитячому майданчику, починаючи з віку 12–18 місяців, набувають особливого інтересу для малюка. Зараз йому доступно все більше варіантів для гри. Гойдалки, каруселі, невисокі гірки, драбинки, на які можна залізти, — це все зараз стане дуже і дуже цікаво.
Усі ці ігри на дитячому майданчику, коли можна бігати, стрибати, лазити та досліджувати світ на відкритому повітрі, допомагають розвивати силу, баланс і координацію. Головне, слідкуйте за безпекою та будьте поруч із малюком, щоб завжди його підтримати або спіймати.
Практика ходьби сходами
За можливості практикуйте з малюком ходьбу сходами. Покажіть йому, як триматися однією рукою за поручень, а другою рукою тримати вашу руку і переставляти ноги.
Ходьбу вгору сходами малюки зазвичай освоюють раніше, їм дуже цікаво кудись забратися. Важливо, щоб ходьба сходами завжди була тільки під вашим наглядом. Якщо вас поруч немає — забезпечте захист від входу на сходинки у вашому будинку.
Ігри зі стрибками
Коли малюк уже досить упевнено самостійно ходить, можна починати практикувати стрибки на двох ногах. Це досить складна навичка, яку малюкові належить освоїти.
Як навчити дитину стрибати:
- Покажіть дитині, як стрибати, зробивши це самостійно.
- Використовуйте просту мову, щоб пояснити це заняття. Ви можете сказати щось на кшталт: «Давай стрибнемо разом!» або «Стрибай, як мама/тато!». Ця інструкція має бути короткою і головне — звучати позитивно. Покажіть, що це весело.
- Виберіть безпечну та м’яку поверхню для стрибків, наприклад килимок. Це зробить приземлення комфортнішим для вашої дитини та знизить ризик отримання травм.
- Тримайте дитину за руки, щоб забезпечити їй підтримку і стійкість. Розкажіть, що важливо відривати обидві ноги від землі одночасно.
- Щоразу, коли дитина намагається стрибнути на двох ногах, відзначайте її зусилля позитивним підкріпленням. Аплодуйте, підбадьорюйте або використовуйте слова підтримки, щоб дати зрозуміти, що вона відмінно справляється.
- Регулярно тренуйтеся, щоб закріпити концепцію стрибка. Повторення допомагає дітям зміцнити м’язову пам’ять і набути впевненості у своїх силах.
Ходьба на ортопедичних/масажних килимках
Такий масажний килимок завдяки рельєфній поверхні допоможе тренувати м’язи стопи і гомілки, зміцнювати зв’язковий апарат і, таким чином, запобігати плоскостопості у малюків.
Досить походити по цих килимках 5 хвилин на день. За можливості можете покласти їх у місці, де дитина найчастіше ходить, щоб вона так чи інакше ступала на них протягом дня.
Такі килимки, крім розвитку великої моторики, ще корисні для сенсорного розвитку, завдяки різним текстурам.

Сенсорний розвиток
У віці 12–18 місяців малюки стають більш рухливими і цікавими, і тому для них відкривається все більше варіантів сенсорної діяльності.
Гра з пластиліном або тістом для ліплення
Гра з тістом/пластиліном одночасно розвиває сенсорику, дрібну моторику та когнітивні навички:
- пластилін буває різної текстури, а значить діти можуть відчувати різні відчуття, граючи ним. Це допомагає поліпшити відчуття дотику;
- заміс і здавлювання забезпечує сенсорну інформацію, яка допомагає дітям краще зрозуміти тиск і опір. Це допомагає краще усвідомити своє тіло та його рухи в просторі;
- під час гри одночасно задіюється кілька почуттів: дотик, зір та іноді нюх, якщо використовується ароматизоване тісто/пластилін. Коли мозок обробляє інформацію від різних органів чуття, створюється повна картина навколишнього середовища.
Для гри запропонуйте малюкові м’який пластилін або тісто для ліплення, щоб він міг його м’яти, розгортати і надавати йому форму. Для більшого інтересу можна використовувати різні формочки та інструменти для ліплення.
Ігри з піском
У віці 12–18 місяців одним з улюблених місць малюка на дитячому майданчику буде пісочниця. Гра з піском розвиває тактильні навички та дрібну моторику.
Для гри можна використовувати різні формочки, які набуватимуть форми, якщо використовувати вологий пісок. Крім створення різних фігурок, малюкові буде просто цікаво перебирати пісок руками або шукати там щось.
Для більшого інтересу можна заховати в піску кілька формочок і запропонувати малюкові розкопати цей пісок і знайти, що заховано. Також за можливості наливайте в пісок воду, оскільки змішаний пісок із водою набуває іншої консистенції, а це вже зовсім інші тактильні відчуття. Провести час, граючись із піском і водою, — чудова активність для сенсорного розвитку.
Малювання пальчиковими фарбами
Малювання пальцями передбачає дотик до фарби та маніпулювання нею пальцями, що дає змогу дітям досліджувати різні текстури. Вони можуть відчути гладкість фарби, її товщину і варіації, створювані змішуванням кольорів. Це чудово розвиває тактильні навички.
Видавіть трохи пальчикових фарб різних кольорів на аркуш паперу. Можна поставити кілька точок фарбою в різних місцях аркуша. Покажіть малюкові, що якщо натиснути на цю точку і зробити рух пальцем, залишається слід від фарби. Потім запропонуйте малюкові спробувати зробити те ж саме. Зазвичай така гра викликає в дитини багато радості та захоплення 🙂 Малюкові справді дуже цікаво спостерігати за тим, як він створює щось власноруч і просто зараз бачить результат своєї роботи.
Звісно, така гра з фарбами найчастіше закінчиться купанням дитини, адже фарба часто залишається не тільки на пальчиках 🙂
Якщо ви розумієте, що вам буде незручно зараз піти купати дитину, є лайфхак, як зробити заняття малюванням без безладу. Помістіть фарбу в запечатаний пластиковий пакет або канцелярський файл і прикріпіть його скотчем до столу. У такий спосіб малюк так само зможе проводити пальчиками по фарбі та малювати, але при цьому фарба буде під файлом, а руки залишаться чистими. Звісно, такий варіант забезпечить лише візуальну стимуляцію, без тактильного відчуття фарби на пальцях.
Смакові дегустації
Оскільки до 12 місяців дитина вже найчастіше знайома з більшістю фруктів і овочів (вони вже введені в раціон із прикорму), можна влаштовувати смакові дегустації.
Покладіть на тарілку 3 різні фрукти/ягоди. Наприклад, шматочок яблука, шматочок банана, шматочок ківі. Розкажіть дитині, що це за фрукти і як називаються. А потім по черзі дайте спробувати кожен фрукт і поки дитина це їсть — розповідайте смак.
Ви можете їсти одночасно з дитиною (взяти шматочок собі і шматочок дитині), щоб точно передати смак і ваші відчуття. Розкажіть, яке соковите і солодке яблуко. Потім розкажіть, який солодкий банан і як він набагато м’якший за яблуко. У такий спосіб дитина, ївши те саме, що й ви, буде краще розуміти свої відчуття, що означає солодко, що кисло і т. д.
Малювання крейдою
У блоці про дрібну моторику ми вже згадували двосторонню дошку для малювання, де на одній стороні можна малювати різнокольоровою крейдою. Малювання крейдою також поєднує в собі візуальну і тактильну стимуляцію. Перебуваючи в будинку, ви можете використовувати таку дошку для малювання крейдою, а на вулиці використовувати крейду для малювання на дитячому майданчику.
Ігри із сенсорними книжками
Сенсорні книжки зі вставками з різних тканин і текстур, які ми згадували в попередніх статтях, будуть все ще актуальними.
Зараз у віці 12–18 місяців така книга вже може зацікавити малюка для самостійної гри.

Купання у ванній
У віці 12–18 місяців дитина вже може довше купатися у ванній, і в позиції сидячи (або стоячи) може сповна насолодитися відчуттям теплої води, або бульбашок піни, або м’якими іграшками для купання.
Купання це також величезний сенсорний досвід і, зазвичай, це дуже весело для дітей. Головне — ніколи не залишайте дитину у ванній саму без нагляду.
Прогулянки на свіжому повітрі
І, звісно, прогулянки на свіжому повітрі завжди приносять величезний сенсорний досвід. Тим паче що зараз прогулянки на вулиці можуть бути тривалішими, оскільки малюк більш рухливий. Дуже важливо проводити час на вулиці, спілкуючись із дитиною, розповідаючи, що ви бачите навколо.
У такому віці малюка вже часто цікавитиме щось певне. Наприклад, буде дуже цікаво спостерігати за якоюсь квіткою, метеликом, жуком, листком тощо.
Розкажіть малюкові більше інформації про те, що приверне його увагу. Наприклад, що за квітка, як вона називається, якого кольору. Описуйте навколишні предмети:
- з якого матеріалу це зроблено;
- розмір — великий/маленький;
- форма;
- колір;
- для чого використовують.
Таким чином кожна прогулянка стане розвивальним заняттям для дитини. Це розвиток тактильних відчуттів, слуху, зору, запахів. А також пам’ятайте, що під час таких розмов формується пасивна пам’ять дитини.
Когнітивний розвиток
Що дорослішими стають малюки, то краще вони розуміють причинно-наслідкові зв’язки та дедалі спритніше виявляють навички розв’язання проблем. Ось деякі заняття з когнітивного розвитку для дітей цього віку:
Ігри з простими пазлами
У віці 12–18 місяців малюкові вже можна запропонувати прості пазли, що складаються з 3, 4, 5 і 6 частин. Приклад такого пазла ви можете бачити вище в блоці про розвиток дрібної моторики.
З’ясовуючи, як деталі пазла поєднуються одна з одною, дитина практикуватиме навички розв’язання проблем.
Сортувальні ігри
Ігри з фігурним сортером все ще актуальні, хоча в цьому віці малюкові вже буде цікавіше сортувати інші безпечні домашні предмети. Це можуть бути різні пластикові контейнери або паперовий посуд, макарони різних видів тощо.
Для сортування в цьому віці чудово підійде іграшковий набір кухонного посуду (сортування за кольорами і типом посуду) і набір овочів і фруктів (сортування за кольорами, розділяти овочі та фрукти).
Заохочуючи дитину групувати схожі предмети разом, ви розвиваєте ранні навички категоризації.
Ігри з Lego Duplo
Вище ми вже говорили про те, як Lego Duplo розвиває дрібну моторику. Крім моторики, ігри з лего — це ще й найважливіший елемент для когнітивного розвитку, а саме навички розв’язання проблем.
Створюючи різні структури за допомогою кубиків лего Duplo, дитина вчиться розуміти причинно-наслідкові зв’язки, вчиться методом проб і помилок — таким чином розвивається основа логічного мислення.
Читання книг
Читання книг допомагає підвищити концентрацію уваги (одна з найважливіших складових когнітивного розвитку) дитини, а також формує її словниковий запас.
Використовуйте книжки з яскравими картинками. Роздивляючись їх, ви можете просити малюка показати, де і що намальовано, наприклад: «Покажи де тут намальовано сонечко».
У такому віці вже можна дивитися книжки з абеткою (де є літери та великі картинки для відповідних слів). Є також книжки, які містять багато різних блоків: алфавіт, кольори, цифри, протилежності, пори року тощо. Така збірка чудово підійде в цьому віці.

Також чудово підійдуть книжки з віконцями, де потрібно відкрити віконце і там буде ще логічна картинка або текст з якимись цікавими фактами тощо. Є безліч тематичних книжок такого плану. Наприклад, «хто де живе?», «хто що їсть?», «дії дитини протягом дня», «протилежності» тощо.

Імітаційні ігри
Заохочуйте дитину імітувати прості дії, наприклад, плескати в долоні, махати руками, стиснути кулак, розкрити долоню, підняти руку тощо. Також уже зараз можна просити дитину стрибати (як ми розбирали вище), або піднімати ноги, переступаючи якусь перешкоду. Наслідування — це важлива когнітивна навичка. Вона допомагає в навчанні та соціальному розвитку.
Сюжетно-рольові ігри
- Інтерактивні ігри з ляльками або м’якими іграшками. Грайте в сюжетно-рольові ігри з ляльками або м’якими іграшками. Для цього чудово підійде ось така велика лялька-пупс, або, наприклад, м’який ведмедик. У статті про розвиток 10–12 місяців ми розбирали докладно, як грати в таку гру.
- Інтерактивні ігри з набором кухонного посуду та набором овочів і фруктів. Такі набори все ще дуже актуальні, і зараз дитині буде з ними тільки цікавіше. Особливо, якщо запропонувати дитині справжній кухонний пластиковий контейнер і велику дерев’яну ложку для салату. Малюк зможе додавати інгредієнти в контейнер та імітувати приготування вечері 🙂 Малюки почуваються більш впевненими та дорослими, коли використовують справжні кухонні предмети.
Ігри з картками
Ігри з картками допомагають формувати словниковий запас і також розвивають зорову пам’ять дитини. У віці 12–18 місяців ігри з картками вже переходять на формат «покажи де…». Звісно, за умови, якщо показувати ці картки ви почали ще близько 6 місяців.
Розкладіть кілька карток перед дитиною, наприклад, 4 картки з різними тваринами — тигр, лев, слон, жираф — і попросіть дитину показати, де слон. Так можна показувати фрукти, овочі, кольори, фігури, птахів тощо.
Ігри на зіставлення візерунків — Дощечки Сегена
Дощечки такого типу для зіставлення візерунків чудово підійдуть для розвитку когнітивних навичок. Тут малюкові потрібно буде проявити логіку і навички вирішення проблем.
Почніть із кількох дощечок, візьміть 3-4 штучки і покладіть поруч серединки, які потрібно зіставити.
Покажіть на прикладі, що потрібно зробити і проговоріть вашу логіку, за якою ви діяли. Потім попросіть малюка знайти серединку від однієї дощечки, потім ще до однієї і так далі.

Ігри з бізібордом
Чудовим варіантом бізіборда стане ось такий бізідім. Тут безліч різних засувок, крутилок та іншого, що розвиватиме навички розв’язання проблем.
Усередині такого будинку можна зберігати інші іграшки. Або ховати їх, а потім просити малюка відкрити всі засувки будинку, щоб знайти заховану іграшку.
Такий бізібудинок може зайняти малюка на справді тривалий час. І до того ж він буде актуальним і в майбутньому — до 3-х років.
Розвиток комунікативних навичок
Насамперед для розвитку мовлення потрібно займатися розвитком дрібної моторики. Детальніше про те, як пов’язаний розвиток мовлення та розвиток дрібної моторики, читайте тут.
У віці 12–18 місяців у малюки вже все частіше вживають склади для спілкування і до 18 місяців вже можуть сказати близько 20–30 слів (15-20 слів у цьому віці вважається нормою).
Для розвитку мовлення спілкуйтеся з дитиною якомога більше. Під час спілкування в дитини формується словниковий запас. Зверніть увагу на те, як комунікує ваш малюк: чи бере активну участь у діалозі, чи привертає вашу увагу жестами, чи з’являються нові склади в мовленні?
Важливо створювати ситуації, коли дитина має говорити. Не варто вгадувати її бажання з першого погляду. Потрібно просити, щоб малюк висловив словом (на початку складом) те, що він хоче зробити чи отримати. Звісно, на початку це буде не просто, але тут якраз та ситуація, що якщо робити це регулярно, то з кожним днем буде все простіше. І це справді допоможе дитині розговоритися.
Активності для розвитку мовлення у віці 12–18 місяців:
- Розмовляйте з дитиною протягом дня. Говоріть чітко, використовуйте правильні звуки мови.
- Відповідайте оперативно. Коли ваша дитина видає звуки або вказує на щось, реагуйте оперативно. Це зміцнює розуміння того, що спілкування призводить до реакції або відповіді.
- Описуйте щоденні заняття. Виконуючи повсякденні справи, описуйте, що ви робите. Коментуйте те, що робить ваш малюк. Так малюкові буде простіше запам’ятовувати і розуміти свої дії, щоб потім висловити їх словами.
- Вказуйте і називайте предмети, з якими взаємодіє ваша дитина, наприклад іграшки, їжу, предмети домашнього вжитку, все, що бачите під час прогулянки на вулиці. Наприклад: «Подивися, це яблуко! Воно зелене, смачне і соковите». Потім також проговоріть слово повільно по складах «Я-БЛУ-КО» і попросіть малюка за вами повторити. Коли малюк повторить — обов’язково похваліть його за це. Потім можна 2-3 рази повторити процес: ви говорите — малюк повторює.
- Розширюйте звуки дитини. Коли ваша дитина лепече або видає якісь звуки, відповідайте так, ніби вона розмовляє. Наприклад, якщо малюк говорить «ба» або «бу», ви можете сказати: «О, ти хочеш свою пляшку? Давай візьмемо твою пляшку». Якщо малюк каже «так», вказуючи на якийсь предмет, ви можете сказати: «Так, це твій плюшевий ведмедик» і т. д.
- Введіть прості прохання, такі як «йди сюди», «дай мені м’яч» або «помахай рукою до побачення». Це допомагає немовлятам розуміти і слідувати основним інструкціям.
- Співайте пісеньки та віршики. Дитині простіше запам’ятати римовані речення. Тому при прослуховуванні пісеньок та віршиків у дітей формується їхня пасивна пам’ять.
- Продовжуйте регулярно читати дитині. Вибирайте книжки, що відповідають віку, з простим текстом і барвистими картинками. Розповідайте, що ви бачите на картинках. Ставте запитання щодо історії та заохочуйте дитину вказувати на предмети й відповідати на ваші підказки.
- Заохочуйте дитину імітувати звуки тварин. Мяу-мяу, гав-гав тощо. Видавайте звуки самі, а потім чекайте, поки малюк скопіює вас.
- Активно слухайте. Коли ваша дитина видає звуки або жести, реагуйте уважно. Покажіть дитині, що вам цікаво те, що вона говорить, і це спонукає її до більшого спілкування.
Розвиток емоційного інтелекту
Криза 1 року
У цьому віці в дитини може початися так звана криза першого року (іноді вона може початися у віці до 12 місяців).
У цей період дитина починає усвідомлювати себе як індивід, і прагне до самостійності. Дитина розвивається поступово, ніби переходячи з однієї «сходинки» на іншу. І саме цей перехід і називається кризою — коли дитина вже хоче більшого, але ще не знає або не вміє цього досягти. А також у віці 1 року малюк ще не знає, як висловити свої бажання і не вміє справлятися зі своїми емоціями.
Звісно, все вищеописане — це великий стрес як для дитини, так і для батьків. Головне пам’ятати, що насправді криза — це ще один етап розвитку малюка, це важлива і невід’ємна частина психологічного становлення особистості. А також пам’ятайте, що кожна криза закінчується рано чи пізно 🙂
Розуміючи особливості цього періоду і розуміючи при цьому стан дитини, ви зможете легше пережити цей період і підтримати дитину в такий важливий період її дорослішання.
Як найчастіше проявляється криза:
- На будь-які заборони і відмови малюк реагує плачем і криком.
- З’являються істерики як спосіб отримати бажане або через те, що бажане не отримав.
- Дитина протестує під час одягання, і збори на прогулянку перетворюються на катання по підлозі.
- Дитина наполегливо вимагає уваги, коли ви зайняті, і не хоче відпускати маму ні на крок.
Як із цим справлятися:
- Постарайтеся максимально убезпечити свій будинок, так щоб звести до мінімуму ризик травм і необхідність заборон. Приберіть подалі все те, що можна розбити, розлити, засунути до рота і проковтнути або вдавитися. Малюкові в цьому віці все цікаво і він неодмінно намагатиметься дістатися до всіх цих «небезпечних» речей, а потім буде дуже засмучуватися через ваші заборони. Тому краще завчасно це прибрати.
Якщо все ж виникла необхідність заборони, постарайтеся не присікати цікавість малюка, а переспрямувати це в мирне русло. Наприклад, «Книжку рвати не можна — її можна перегортати. Порвати можна, наприклад, цей аркуш паперу».
Дуже часто такі «побутові конфлікти» виникають через чистоту. Наприклад, ви купили дитині новий одяг, а вона одразу хоче залізти по вуха в пісочницю. При цьому батьки починають забороняти це робити, бо «забруднишся» — і тут починається істерика. Малюк у віці 1 року просто не здатний зрозуміти ваші доводи про чистоту й охайність. Тому краще заздалегідь розділіть одяг на той, який буде для виходу в гості (чистий), і той, який можна щодня, не шкодуючи, бруднити в пісочниці або на прогулянці в іншому місці.
- Щоб зрозуміти, як краще справлятися з істериками, важливо насамперед розуміти, що ж таке дитяча істерика.
Дитяча істерика — це сильна, неконтрольована дитиною емоційна реакція. Вона виникає через неможливість впоратися з емоційним напруженням, яке є наслідком неможливості реалізувати своє бажання.
Тобто, дитяча істерика виникає не тому, що дитина хоче вас спеціально дратувати. У малюка з’являється якесь бажання, природно, з’являється енергія, щоб цього досягти (наприклад дістати щось зі столу). Але коли виявляється, що досягти цього не можна (малюк не може дотягнутися або це щось заборонене для нього) — виникає істерика, як природний спосіб скинути цю нереалізовану енергію. Детально про те, як справлятися з істериками – можна прочитати у цій статті.
- Щоб полегшити збори на прогулянку, можна використовувати такі варіанти:
- запропонуйте дитині 2 варіанти одягу на вибір, наприклад «ти сьогодні хочеш одягнути червону футболку чи синю»?
- нагадайте про те, кого ви можете побачити на прогулянці. Це може бути сусід, який гуляє з собакою, або інші мами з дітьми, з якими ви разом гуляєте. Або, можливо, ви щодня ходите годувати качок на ставок — тоді, звісно, потрібно їх провідати;
- залежно від пори року, можна використовувати щось на кшталт «цікаво, яке там яскраве сонечко надворі» або «цікаво, там є калюжі після дощу, давай перевіримо» і т. д;
- якщо дитина ні в яку не погоджується — можна спробувати також прийом «правильно, ти не йди — я піду, подивлюся, яке там сонечко на вулиці».
Якщо підсумувати — то будь-яка комунікація про прогулянку, про те, що там чекає на малюка і що йому одягнути, буде набагато ефективнішою за фразу «давай скоріше одягатися, нам потрібно виходити» або «ти йдеш одягатися?». Тому що на такі запитання відповідь часто буде «ні» 🙂
- Щодо того, що дитина постійно потребує уваги, коли ви зайняті — тут найефективніше буде все-таки дати дитині трохи вашої уваги. Наприклад, узяти її на руки на кілька хвилин, обійняти й поцілувати або ж посміятися й зіграти в «ку-ку», ніж ці кілька хвилин говорити про те, що ви зайняті й зараз не можете приділити їй час.
Найчастіше, коли дитина упевниться, що мама нікуди не зникає і готова приділити увагу — вона заспокоїться, і ви зможете продовжити свої справи.
Також загалом, дуже важливо, щоб хоча б 30 хвилин на день у вас було якісного спільного проведення часу з дитиною. Коли ви включені в її гру, спілкуєтеся, веселитеся разом. Дитина насправді дуже добре відчуває настрій мами, і їй важлива ваша щира зацікавленість весело провести час разом.
Активності для емоційного розвитку
Загалом, щодо активностей для розвитку емоційного інтелекту, актуальними є всі ті самі, що й для віку 10–12 місяців.
- Ігри в хованки.
- Імітація емоцій. Робіть перебільшену міміку, щоб передати різні емоції, і заохочуйте дитину наслідувати вас. Це може допомогти їй навчитися розпізнавати та виражати різні емоції.
- Читання книжок, орієнтованих на емоції. Читайте книжки з картинками, в яких зображені персонажі, що демонструють різні емоції. Обговоріть ці емоції з дитиною та разом поміркуйте про те, як ви думаєте, що відчуває персонаж.
- Називайте емоції. Коли ваша дитина проявляє різні емоції, називайте їх. Наприклад, скажіть: «Ти виглядаєш таким щасливим!», або «Я бачу, що ти трохи засмучений», або «Я бачу, що ти злишся». Це допомагає малюкам пов’язувати слова зі своїми емоційними переживаннями. Намагайтеся спокійно реагувати на такі емоції, як злість, не кричіть на дитину, коли вона проявляє її. Спокійно розкажіть дитині, що з нею зараз відбувається. Пам’ятайте, що для дитини це також стрес, адже вона сама не розуміє ще, що з нею відбувається і від такої невідомості з’являється ще більше тривоги.
- Картки з емоціями. Використовуйте картки із зображеннями різних емоцій (наприклад, усміхнені обличчя, сумні обличчя, сердиті обличчя). Покажіть картки дитині та поговоріть про те, що відчуває кожне обличчя. Постарайтеся також самі показати емоцію, зображену на картці, а потім малюк спробує також це імітувати.
- Сюжетно-рольові ігри. Грайте в сюжетно-рольові ігри з ляльками або м’якими іграшками. Створюйте сценарії догляду за іграшками, які допоможуть вашій дитині розвинути емпатію та соціальні навички.
- Обіймайте дитину якомога частіше. Забезпечте малюкові багато фізичної ласки та обіймів. Фізична прив’язаність є фундаментальним аспектом емоційного розвитку і допомагає встановити міцний зв’язок між вами і вашою дитиною.
- Відзначайте досягнення вашої дитини. Радійте новим досягненням. Позитивний зворотний зв’язок допоможе ще більше зацікавити дитину певним заняттям. І також моменти спільної радості дуже зближують.
Розвиток уяви та творчості
У віці 12–18 місяців з’являється вже набагато більше активностей для розвитку уяви. Ось кілька занять, які допоможуть розвинути ці навички:
- Малювання. Надайте малюкові приладдя для творчості, таке як крейда, дошка для малювання, пальчикові фарби або акварель, маркери або кольорові олівці, аркуші паперу для малювання. Дозвольте дитині розкрити свої творчі здібності за допомогою малювання та живопису.
- Візьміть аркуш паперу собі і дайте аркуш малюкові. Потім візьміть фарби (або олівці) і покажіть, як і що можна малювати. Не переживайте, якщо ви не вмієте малювати. Особливі навички тут не потрібні 🙂 Завжди можна почати, наприклад, з геометричних фігур. Намалюйте коло, квадрат, трикутник тощо. Покажіть якими плавними можуть бути лінії, рівні чи хвилясті. Щось із цього малюк постарається повторити. Можна також взяти його руку і повторити рухи тримаючи малюка за руку.
- Починайте з великих елементів, а потім додавайте деталі. Наприклад, намалюйте коло, а потім додайте лінії і вже вийде сонце з промінчиками. Або намалюйте очі, ніс і рот — і вийде обличчя.
- Для малювання в цьому віці також чудово підійдуть водні малюнки. Це спеціальне полотно і маркер із водою.

- Можна використовувати різні розмальовки. Є варіанти таких же водних, або можна брати звичайні для розмальовки олівцями.
- Ігри з пластиліном або тістом для ліплення. Вище ми вже детально розбирали, як грати з пластиліном. Процес ліплення дуже корисний як для розвитку дрібної моторики, так і для розвитку уяви. Малюкові буде дуже цікаво усвідомлювати, що він створює щось своїми руками. Дуже важливо хвалити дитину за старання і завжди з радістю та увагою реагувати на такі дитячі вироби. Це закладатиме в дитину впевненість у собі та стимулюватиме розвиватися далі.
- Розповідайте історії. Розкажіть дитині прості історії, використовуючи барвисту і виразну мову. Використовуйте реквізит, наприклад іграшки або ляльки, щоб зробити історії більш захопливими.
- Музика і танці. Танці розвивають почуття ритму та координацію, це дає змогу дитині проявити себе через рух. Зараз, коли дитина вже може танцювати стоячи, не тримаючись ні за що, танці будуть особливо цікаві. Підключайтеся до танців з малюком, щоб повеселитися разом.
Під час ігор з музичними іграшками дитина вчиться створювати власну мелодію, що також є важливим для розвитку творчих навичок.
- Сюжетно-рольові ігри. Заохочуйте рольові ігри з ляльками, фігурками або м’якими іграшками, наборами іграшкового посуду, машинками тощо. У віці 12–18 місяців уже практично будь-яку іграшку можна використовувати для сюжетно-рольової гри.
- Ігри на уяву. Навіть без іграшок можна дуже весело провести час, вмикаючи свою уяву:
- посадіть дитину поруч із собою і уявіть, що ваші руки тримають кермо автомобіля, і тоді ви вже не просто сидите поруч на дивані, а їдете на машині. Ви можете імітувати звук і рух авто/поїзда/трамвая;
- зобразіть для дитини рухи робота;
- зобразіть звуки (і, можливо, рухи) різних тварин.
Це тільки короткий список того, що можна придумати. Почніть це робити, а далі все вийде само собою. Так ви своїм прикладом показуєте дитині, як працює уява, і це дуже великий внесок у розвиток малюка. А ще такі активності дуже зближують з дитиною.
- Читання книжок. Читайте книжки з картинками з барвистими ілюстраціями, щоб стимулювати зорову уяву.
- Ігри з Лего. Заохочуйте дитину будувати та експериментувати з різними конструкціями, використовуючи Лего Duplo. Покажіть на прикладі, як ви можете зібрати кілька блоків разом і уявити, що це будинок або навіть замок. Насправді, кілька зібраних блоків можуть бути чим завгодно — це все ваша уява 🙂 Покажіть на прикладі, що в дитини є безліч варіантів того, чим можуть бути кілька блоків конструктора.
Коли дитина збере щось, і почне видавати якийсь звук або склад, показуючи на свій винахід — підкажіть їй, чим би це могло бути, наприклад: «О, це ти побудував вежу? Яка гарна! Ти такий молодець, що зробив це». Такий позитивний зворотний зв’язок стимулюватиме дитину на нові звершення.
Дуже важливо завжди з радістю та увагою реагувати на такі дитячі поробки.
- Пригоди на свіжому повітрі. Досліджуйте своє заднє подвір’я, дитячий майданчик або місцевий парк. Збирайте листя, каміння або палиці, і використовуйте їх для створення виробів або просто дайте волю своїй уяві у природній обстановці.