Ми вже говорили про розвиток дитини у віці 0-3, 4-6, 7-9 місяців. У цій статті мова піде про розвиток дітей у віці 10-12 місяців. Ваш малюк стає дедалі дорослішим і активнішим, а отже з’являється ще більше занять для розвитку.
До 10 місяця більшість дітей вже можуть:
- самостійно стояти, тримаючись за опору (а до 12 місяців малюки вже зможуть ходити біля опори, за одну руку, або самостійно);
- наслідувати дії, наприклад, годувати або причісувати ляльку, перемішувати уявну кашу;
- говорити перші слова, у спілкуванні малюк починає використовувати перші склади відомих йому слів (до 11 місяців багато дітей в змозі вимовити слово «ма-ма»);
- проявляти свої емоції, які можуть бути дуже різні. Малюк буде показувати свою любов до вас через обійми, поцілунки в щоку або повітряні поцілунки, що, звісно ж, буде дуже і дуже приємно.
У цій статті ви знайдете поради про активності з дитиною для її розвитку, а також рекомендації про те, які розвиваючі іграшки важливі та потрібні для віку 10–12 місяців. Ми будемо:
- розбирати варіанти сюжетно-рольових ігор, які дуже важливі для розвитку дитини;
- обговорювати ще більше активностей та іграшок, які допоможуть у розвитку мовлення, і до 12 місяців словниковий запас малюка помітно збільшиться;
- вчитися домовлятися з дитиною в періоди, коли вона чимось засмучена, незадоволена тощо. Цей процес вимагає вашого спокою і терпіння. Тож ми розберемо поради, які допоможуть вам легше справлятися з малюком у такі складні періоди.
Як і раніше, всі ці поради ми будемо розбирати окремо для кожного з 7 блоків необхідних навичок: дрібна та велика моторика, сенсорика, когнітивний розвиток, спілкування та мовлення, емоційний інтелект, уява та творчість.
Розвиток дрібної моторики
Практика кліщового хвата (Pincer Grasp Practice)
Одним з основних моментів у розвитку дрібної моторики для дітей у віці 10-12 місяців є практика кліщового хвата — здатність захоплювати дрібні предмети великим і вказівним пальцями.

Кілька причин, чому важливий розвиток такого хвата:
- розвиток дрібної моторики, яка включає в себе координацію дрібних м’язів пальців і кисті, тісно пов’язаний із розвитком мовлення;
- координація рук і очей. Підбір дрібних предметів вимагає точної зорово-моторної координації. Це допомагає поліпшити зв’язок між зоровим сприйняттям і рухами рук;
- підготовка до того, щоб їсти самостійно. У міру того, як діти вдосконалюють свої «кліщі», вони стають більш здатними годувати себе пальцями. Це важливий крок у досягненні незалежності під час їжі;
- навички попереднього письма. Рука стає підготовленою до того, щоб тримати в руках такі інструменти для письма як крейда й олівці, і маніпулювати ними;
- незалежність у повсякденній діяльності, наприклад, при одяганні та роздяганні, збиранні дрібних предметів і участі в різних іграх.
Для розвитку кліщового хвата чудово підійдуть ігри з маленькими прищіпками. Прищипувати можна що завгодно: листочки до мотузки, просто вішати прищіпки на мотузку, чіпляти прищіпки на одяг чи іграшки.

Гра зі шнурівкою
Це заняття — одне з найкорисніших для розвитку мовлення, і також відмінно тренує зорово-моторну координацію.
Спочатку потрібно показати, як нанизувати кубики, потім сісти разом з дитиною і, притримуючи її руки, робити це разом. Показувати, як діяти руками для того, щоб вийшло нанизати кубик. Важливо говорити при цьому: «Тягни-тягни» і одночасно здійснювати цей рух, щоб дитина зрозуміла, що означає «тягнути».

Ігри з балансиром
Чим корисна така гра?
- Іграшки-балансири вимагають від дітей обережного маніпулювання предметами для підтримки рівноваги. Це допомагає поліпшити зорово-моторну координацію, оскільки дитина візуально відстежує рух іграшки та використовує свої руки для точного регулювання.
- Щоб скласти балансир, деталі потрібно брати акуратно, використовуючи кліщовий хват.
- Іграшки-балансири вимагають навичок вирішення проблем. Дітям необхідно експериментувати з різними стратегіями, щоб підтримувати баланс іграшки, а це сприяє когнітивному розвитку та покращує їхню здатність критично мислити й розв’язувати проблеми.
- Гра може навчити дітей терпінню та наполегливості. Балансування предметів може бути процесом проб і помилок, і діти вчаться долати труднощі.
Для початку можна збирати такий балансир у коробці, щоб деталі не рухалися в різні боки і дитина змогла зрозуміти, який вигляд матиме зрештою ця вежа, що важливо кожну деталь поставити на своє місце, інакше всі вони не вмістяться в коробку і вежі не вийде. Почати можна також з того, щоб прибрати всього кілька деталей, наприклад 2–3, і запропонувати дитині поставити їх на потрібне місце. Потім додавати кількість деталей.
Пізніше, коли малюк навчиться збирати таку вежу в коробці — приступайте до гри з викладання балансира.

Гра з пірамідою з геометричними фігурами (сортування і штабелювання)
Такі піраміди розвивають дрібну моторику, зорову координацію, а також навички вирішення проблем.
Тут добре працює кисть, бо кожну деталь потрібно покрутити для правильного розташування. А також дитині потрібно буде пристосуватися робити захоплення деталі пальчиками по контуру таким чином, щоб вона могла бачити отвір і регулювати свої рухи, щоб поставити фігуру.
Насамперед покажіть малюкові, як правильно зробити захоплення, і розкажіть, у чому суть гри, одночасно роблячи всі дії. Найпростіше зібрати коло, і з нього варто починати. На колі є тільки один отвір і тут дитині важливо зрозуміти принцип того, як брати деталь, щоб його бачити і поставити фігуру.
Для віку 10-12 місяців буде достатньо освоїти збір вежі з колом. Наступні фігури дитина зможе зібрати пізніше, через кілька місяців. Проте принцип того, як потрібно працювати з ними, можна показувати дитині відразу, так їй буде простіше в майбутньому. Можна також вкладати фігури в руку дитини і проробляти всі ці рухи разом, таким чином тренуючи м’язову пам’ять.

Ігри з Lego Duplo
З віку 10-12 місяців можна починати знайомити дитину з Lego Duplo. Чим це корисно?
- Маніпулювання кубиками Duplo вимагає використання навичок дрібної моторики, включно з точністю захоплення, утримування і розміщення блоків. Деталі мають великий розмір, тому маленьким ручкам їх легше захоплювати й утримувати.
- З’єднання і від’єднання деталей вимагає зорово-моторної координації. Від’єднання деталей відмінно тренує силу рук.
- Лего дає змогу дітям вивчати основні концепції будівництва, складаючи і збираючи блоки, а також просторове сприйняття, оскільки вони вчаться з’єднувати блоки разом.
- Експериментуючи зі з’єднанням і від’єднанням блоків, діти вирішують прості завдання. Вони дізнаються про причину і наслідок, розвивають розуміння того, як різні дії призводять до різних результатів.
- Лего розвиває уяву і творчість, оскільки діти з різних блоків можуть створити якусь свою структуру. Тут важливо, щоб батьки підтримували дітей у цьому прагненні і щиро захоплювалися тими новими будовами, які створили малюки.
Буде чудово, якщо дитина зможе з’єднувати кілька блоків і побудувати таку «вежу».

Ігри з простими пазлами
Збирання й утримування частин пазла допомагає зміцнити м’язи рук і пальців дитини. Це покращує здатність цілеспрямовано хапати предмети, сприяючи розвитку дрібної моторики, а розміщення фігур у правильних місцях вимагає певного рівня точності, що сприяє розвитку зорово-моторної координації.
Складання пазлів також допомагає дітям розвивати розуміння просторових відносин, оскільки вони розуміють, як частини розташовуються одна з одною.

Пазли, що складаються з двох частин, допоможуть дитині зрозуміти принцип того, як з’єднувати деталі, і з часом ви зможете перейти вже на пазли, що складаються з більшої кількості елементів.
Гра з папером
Запропонуйте дитині аркуш паперу (бажано взяти м’який папір, щоб не пошкодити пальчики) і запропонуйте порвати його на дрібні шматочки. Це допомагає розвивати силу пальців і рук, а також координацію рухів.
Їсти самостійно
Дуже важливо для розвитку дитини дозволяти їй самостійно їсти:
- Пропонуйте дитині взяти в руки ложку і набрати їжі. Звичайно, спочатку дитина протримає ложку зовсім недовго, а потім упустить її і, найімовірніше, продовжить їсти руками. І це також елемент розвитку: щоб їжа потрапила дитині до рота, має бути розвинена координація рук.
- Пропонуйте дитині шматочки такого розміру, які можна буде взяти руками.
- Крім розвитку дрібної моторики, їжа руками також важлива і для сенсорного розвитку. Під час їжі дитина відчуває дуже багато різних текстур, недоступних за жодної іншої активності.
Звичайно, цей процес залишить після себе брудний стіл і брудну дитину, але все можна відмити. Просто пам’ятайте, що так буде не завжди 🙂 І насправді, чим раніше дитина почне їсти самостійно, тим швидше вона навчиться їсти акуратніше і набагато чистіше.
Розвиток великої моторики
Для розвитку великої моторики у малюків 10-12 місяців насамперед важливо забезпечити безпечне середовище для того, щоб дитина могла якомога більше повзати, практикувати стояння біля опори, а також ходьбу. Деякі діти вже можуть піти самостійно ближче до 12 місяців.
Безпечне середовище — подбайте:
- про тумбочки, що відкриваються. Використовуйте спеціальні кріплення, щоб дитина не змогла відкрити ті шафи, які містять небезпечні предмети (гострі, ті, що б’ються, побутова хімія). Також обов’язково закрийте ті шафи, які можуть вдарити малюка під час різкого відкриття;
- про те, щоб у малюка не було доступу до розеток і електроприладів;
- про безпеку та стійкість речей, які малюк може вважати опорою.
Практика ходьби
Це найкраще заняття для розвитку великої моторики в цьому віці:
- заохочуйте дитину практикуватися стояти та пересуватися. Наприклад, покладіть її улюблену іграшку на іншому кінці дивана і запропонуйте пройти до неї з опорою. Або відійдіть від малюка і покличте його підійти до себе, показуючи при цьому, яку опору можна для цього використовувати;
- тримайте дитину за руки і дозволяйте їй робити кроки, надаючи їй підтримку. Спочатку потрібно тримати малюка за обидві руки, потім, коли ви побачите, що малюк пересувається впевненіше, можете пробувати тримати його тільки за одну руку;
- використовуйте іграшки-штовхачі, щоб допомогти дитині попрактикуватися в ходьбі. Малюк триматиметься руками за ручки і це буде його опорою, за допомогою якої можна буде пересуватися по будинку.Важливо одразу намагатися регулювати швидкість малюка, щоб він не намагався дуже сильно розігнатися за допомогою штовхача.
Говоріть слово: «Стоп!», коли бачите, що малюк наближається до якоїсь перешкоди на своєму шляху, і обов’язково проговоріть, чому ви так сказали, наприклад: «Далі їхати не можна, інакше ти вдаришся об стіл, це небезпечно». Так малюк навчитися розуміти слово «Стоп» і в нього з’явиться розуміння того, куди йти безпечно, а куди ні. Це дуже важлива навичка, яка скоро стане в нагоді, коли малюк піде самостійно, а потім почне бігати 🙂 Тоді дуже важливо буде, щоб малюк розумів, що означає «Стоп».

Практика повзання
Все ще актуальна в період, поки малюк не пересувається з опорою. Повзання зміцнюватиме м’язи дитини, для того щоб вона змогла довше стояти біля опори, а потім пересуватися з нею.
- Заохочуйте повзання з використанням різних іграшок (доповзти і взяти іграшку), машинок, тунелю для повзання.
- Просіть малюка доповзти до вас. Це мотивація діє краще за будь-яку іграшку 🙂 Тому відходьте і кличте дитину за собою.
- Створіть м’яку смугу перешкод, наприклад, використовуючи подушки, щоб стимулювати повзання.
Присідання і підйом
Розкладіть іграшки на підлозі та запропонуйте дитині присісти навпочіпки та підняти їх (покажіть, як це зробити). Це допомагає зміцнити м’язи ніг.
Гра з м’ячем
Катайте разом із малюком м’який м’яч вперед і назад. Це допомагає поліпшити координацію та моторику. Заохочуйте дитину тягнутися і хапати м’яч.
Танці
Увімкніть музику і потанцюйте з малюком. Тримайте його за руки і запропонуйте йому рухатися в ритмі. Покажіть, що можна танцювати, тримаючись однією рукою за опору. Або без опори, просто стоячи поруч із нею, акуратно рухати руками і ногами в ритм музики.
Ігри на вулиці
Якщо погода дозволяє, виходьте з дитиною на дитячий майданчик і покатайтеся на гойдалці. Обов’язково стежте за безпекою, гойдайте не сильно і завжди перебувайте поруч.
Також на дитячих майданчиках дуже багато місць, які можна використовувати як опору для того, щоб практикувати ходьбу.
Сенсорний розвиток
У віці 10-12 місяців все ще дуже актуальні ігри, які ми розбирали в статті про розвиток у віці 7–9 місяців, тільки зараз малюк вже буде більш усвідомлено в них грати.
Ігри з сенсорними мішечками

Відмінно підійде варіант з різним наповненням мішечків. Ви можете взяти порожні мішечки, які самостійно наповните різними матеріалами: макаронами, намистинами, камінчиками, рисом, піском, ватою тощо. Тільки обов’язково стежте за тим, щоб мішечки щільно закривалися і малюк ніяк не міг їх відкрити.
Сенсорні мішечки відмінно працюють для тактильної стимуляції. Їх можна розкласти по кімнаті і попросити малюка знайти і зібрати всі. Проговорюйте, який мішечок у малюка в руках.
Ігри із сенсорними книжками
Сенсорні книги зі вставками з різних тканин і текстур чудово підійдуть для сенсорного розвитку. Крім різних тканин і кольорів (а також предметів різної форми, що стимулює сенсорний розвиток) у таких книжках є липучки, застібки, зав’язування шнурків, кнопки, прищіпки і ґудзики. Таким чином, ці книжки корисні не тільки для розвитку сенсорики, а й для дрібної моторики та для когнітивного розвитку.

У віці 10-12 місяців така книжка вже може зацікавити малюка для самостійної гри. У якийсь момент часу малюка зацікавить якась певна застібка, і він буде її відкривати і закривати. Через деякий час може зацікавити наступна. Якісь застібки буде складно відкрити, і малюк може почати нервувати або злитися, тут важливо буде розповісти дитині, яку емоцію вона відчуває і чому. А також розповісти про те, що якщо практикуватися, то з часом все вийде, а поки що ви можете їй допомогти впоратися з цим завданням.
Ігри з музичними інструментами, прослуховування музики
Музичні інструменти стимулюють слух і знайомлять дітей з різними звуками і ритмами.
У цьому віці у малюка вже з’являються улюблені мелодії, які раніше він слухав на музичних інструментах (наприклад, на музичному центрі, який ми показували в попередніх статтях). Зараз малюк уже усвідомлено зможе перемикати мелодії, щоб знайти свою улюблену.
Прогулянки на свіжому повітрі
Прогулянки на свіжому повітрі завжди приносять величезний сенсорний досвід. Зараз, коли з малюком можна пройтися, тримаючи його за руки, йому відкривається ще більше можливостей для пізнання світу. З такої позиції він може побачити більше, ніж бачив раніше. Дуже важливо проводити час на вулиці, спілкуючись з дитиною, розповідаючи, що ви бачите навколо. Намагайтеся розповідати більше деталей, наприклад, що за квітка, як вона називається, якого кольору тощо. Описуйте навколишні предмети, використовуючи такі характеристики:
- з якого матеріалу це зроблено;
- розмір — великий/маленький;
- форма;
- колір;
- для чого використовують.
Таким чином кожна прогулянка стане розвивальним заняттям для дитини. Це розвиток тактильних відчуттів, слуху, зору, запахів. А також під час таких розмов формується пасивна пам’ять дитини.
Їсти самостійно
Раніше ми говорили про те, що дозволяти дитині їсти самостійно дуже важливо в цьому віці. Зараз малюк зможе тримати ложку зовсім недовго, тож забезпечте дитині зручні шматочки їжі. Брати різну їжу руками — це також величезний сенсорний досвід, адже різна їжа має різну текстуру, колір, шматочки можуть бути різної форми. І найважливіше, що у всього різний смак.
Коли дитина бере шматочок м’яса або якийсь овоч, проговорюйте, що вона зараз їсть, так дитина зможе зрозуміти, що їй смачно, а що ні, і який саме цей смак. Коли дитина їсть самостійно, вона робить це в своєму темпі, і в неї є час насолодитися та провести своє дослідження 🙂
Купання у ванній
Купання — це також величезний сенсорний досвід, і зазвичай це дуже весело для дітей. Головне — ніколи не залишайте дитину у ванній саму без нагляду.
У віці 10-12 місяців дитина вже може довше купатися у ванній, і в позиції сидячи може сповна насолодитися відчуттям теплої води, або бульбашок піни, або іграшками для купання. Когнітивний розвиток
Когнітивний розвиток
У віці від 10 до 12 місяців малюки все краще розуміють причину і наслідок, і стають більш спритними у вирішенні проблем. Ось деякі заняття з когнітивного розвитку для дітей цього віку:
Ігри з простими пазлами
Надайте малюкові прості пазли, що складаються з 2-3 великих деталей. Приклад такого пазла ви можете бачити вище, в блоці про розвиток дрібної моторики.
З’ясовуючи, як деталі пазла поєднуються одна з одною, дитина практикуватиме навички розв’язання проблем.
Сортувальні ігри
Ігри с сортером та сортування безпечних домашніх предметів та іграшок — мастхев. Це можуть бути кільця піраміди різних кольорів, м’ячики, м’які та тверді іграшки, макарони різних видів тощо. Коли ви заохочуєте дитину групувати схожі предмети разом, у неї розвиваються ранні навички категоризації.
Ігри з Lego Duplo
Вище ми вже говорили про те, як Lego Duplo розвиває дрібну моторику. Крім моторики, ігри з лего — це ще й найважливіший елемент для когнітивного розвитку, а саме навички розв’язання проблем. У процесі створення різних структур за допомогою кубиків лего Duplo, дитина вивчає причину і наслідок, метод спроб і помилок, і таким чином розвивається основа логічного мислення.
Читання книг
Читання книг допомагає підвищити концентрацію уваги дитини, а також формує її словниковий запас. Залучайте дитину в історію за допомогою виразного голосу, описуйте деталі, які бачите на картинках у книзі.
Імітаційні ігри
Заохочуйте дитину імітувати прості дії, наприклад, плескати в долоні, махати руками, стиснути кулак, розкрити долоню, підняти руку тощо. Наслідування — це важлива когнітивна навичка. Вона допомагає в навчанні та соціальному розвитку.
Сюжетно-рольові ігри
- Інтерактивні ігри з ляльками або м’якими іграшками. Для цього чудово підійде ось така велика лялька-пупс, або, наприклад, м’який ведмедик.

Як грати:
- Насамперед, обов’язково дайте ім’я такій іграшці, і потім звертайтеся до неї на ім’я, кличте її, ставте запитання. Наприклад, «Маша, що ти хочеш їсти?», «Як твої справи?», «Як ти спала?» тощо. Таким чином ви ведете уявний діалог, і пізніше дитина буде повторювати таку поведінку, що розвиватиме її уяву. Ближче до трьох років дитина буде вести свої захопливі ігри та комунікацію зі своїми іграшками.
- Одягайте ляльку, годуйте, укладайте спати, закутуйте в ковдру, можете взяти з собою на прогулянку і покатати в колясці. Спочатку здебільшого ви робитимете ці дії самі, але намагайтеся максимально залучати дитину до цього процесу. Дуже скоро малюк вже сам буде підносити ложечку до рота ляльки або вкривати її ковдрою.
- Інтерактивні ігри з набором кухонного посуду і набором овочів і фруктів
Такий набір посуду чудово підійде для того, щоб влаштувати уявну кухню або чаювання/обід. Предмети можна також сортувати за кольорами, що важливо для когнітивного розвитку.

Набір овочів і фруктів також можна використовувати для гри в уявну кухню. Можна готувати, наприклад, суп (додаючи тільки певні інгредієнти). За допомогою цього набору малюк швидше вивчить овочі та фрукти, який вони мають вигляд, а також зможе сортувати фрукти та овочі окремо. Якщо у вас буде набір з овочами та фруктами, що розділяються на дві половинки (і містять ніж у наборі), то це буде ще й чудовою практикою поводження з кухонним ножем. А поділ фруктів і овочів на половинки руками буде чудово розвивати дрібну моторику.
Набір овочів/фруктів + кухонний набір посуду буде актуальним і в 2–3 роки. З такими іграшками малюки зможуть грати самостійно більш тривалий час. Тому такі іграшки — це просто мастхев 🙂

Ігри з картками
Ігри з картками допомагають формувати словниковий запас і також розвивають зорову пам’ять дитини. У статті про розвиток дітей 4-6 місяців ми детально розбирали, як з ними грати.
У віці 10-12 місяців, крім показу дитині карток і озвучування того, що на них намальовано, розкладіть кілька карток перед дитиною (наприклад, чотири різні фігури: квадрат, трикутник, коло, овал) і попросіть дитину показати, де квадрат. Так можна показувати фрукти, овочі, тварин, птахів тощо.
Розвиток комунікативних навичок
Насамперед для розвитку мовлення потрібно займатися розвитком дрібної моторики. Детальніше про те, як пов’язаний розвиток мовлення та розвиток дрібної моторики, читайте тут.
У віці 10-12 місяців малюки переходять від лепету до формування перших слів і прагнуть більше спілкуватися з навколишнім світом. Спілкуйтеся з дитиною якомога більше. Саме під час спілкування в дитини формується словниковий запас, а також вона починає розуміти, як висловлювати свої думки та емоції.
- Розмовляйте з дитиною протягом дня. Говоріть чітко, використовуйте правильні звуки мови.
- Описуйте щоденні заняття. Виконуючи повсякденні справи, описуйте, що ви робите. Також коментуйте, що робить ваш малюк. Поговоріть про зміну підгузків, час прийому їжі та купання, щоб допомогти дитині пов’язати слова з діями.
- Вказуйте і називайте предмети, з якими взаємодіє ваша дитина, наприклад іграшки, їжу, предмети домашнього вжитку, все, що бачите під час прогулянки на вулиці. Наприклад: «Подивися, це яблуко! Воно зелене, смачне і соковите». Повторення допомагає дітям асоціювати слова з предметами.
- Розширюйте звуки дитини. Коли ваша дитина лепече або видає якісь звуки, відповідайте так, ніби вона розмовляє. Наприклад, якщо малюк говорить «па» або «пу», ви можете сказати: «О, ти хочеш свою пляшку? Давай візьмемо твою пляшку». Якщо малюк каже «так», вказуючи на якийсь предмет, ви можете сказати: «Так, це твій плюшевий ведмедик» тощо.
- Співайте пісеньки та віршики. Дитині простіше запам’ятати римовані речення. Тому при прослуховуванні пісеньок та віршиків у дітей формується пасивна пам’ять.
- Продовжуйте регулярно читати дитині. Вибирайте книжки, що відповідають віку, з простим текстом і барвистими картинками. Розповідайте, що ви бачите на картинках. Ставте запитання щодо історії та заохочуйте дитину вказувати на предмети і відповідати на ваші підказки.
- Займайтеся з картками (як описано вище в блоці про когнітивний розвиток), щоб сформувати словниковий запас.
- Займайтеся мімікою. Заохочуйте дитину імітувати вашу міміку, жести та звуки. Це веселий та інтерактивний спосіб розвитку спілкування.
- Заохочуйте дитину імітувати звуки тварин, шум транспортних засобів або прості звуки, такі як плескання в долоні або повітряні поцілунки. Видавайте звуки самі, а потім чекайте, поки малюк скопіює вас.
- Активно слухайте. Коли ваша дитина видає звуки або жести, реагуйте уважно. Покажіть дитині, що вам цікаво те, що вона говорить, і це буже спонукати її до більшого спілкування.
Розвиток емоційного інтелекту
Емоційний розвиток є важливим аспектом розвитку дитини. Ось деякі заняття, які допоможуть підтримати емоційний розвиток:
Ігри в хованки
Продовжуйте грати з дитиною в хованки. Ця класична гра допомагає малюкам зрозуміти сталість предметів і може викликати у них багато сміху та радості.
Імітація емоцій
Робіть перебільшену міміку, щоб передати різні емоції, і заохочуйте дитину наслідувати вас. Це може допомогти їм навчитися розпізнавати та виражати різні емоції.
Історії, орієнтовані на емоції
Читайте книжки з картинками, в яких зображені персонажі, що демонструють різні емоції. Обговоріть ці емоції з дитиною та разом поміркуйте про те, як ви думаєте, що відчуває персонаж.
Називайте емоції
Коли ваша дитина проявляє різні емоції, називайте їх. Наприклад, скажіть: «Ти виглядаєш таким щасливим!», або «Я бачу, що ти трохи засмучений», або «Я бачу, що ти злишся». Це допомагає малюкам пов’язувати слова зі своїми емоційними переживаннями. Намагайтеся спокійно реагувати на такі емоції як злість, не кричіть на дитину, коли вона проявляє цю емоцію. Спокійно розкажіть дитині, що з нею зараз відбувається (пам’ятайте, що для дитини це також стрес, адже вона сама не розуміє ще, що з нею відбувається і від такої невідомості з’являється ще більше тривоги).
- Картки з емоціями
Використовуйте картки із зображеннями різних емоцій (наприклад, усміхнені обличчя, сумні обличчя, сердиті обличчя). Покажіть картки дитині та поговоріть про те, що відчуває кожне обличчя. Постарайтеся також самі показати емоцію, зображену на картці, а потім малюк спробує це імітувати.

Сюжетно-рольові ігри
Грайте в сюжетно-рольові ігри з ляльками або м’якими іграшками. Створюйте сценарії догляду за іграшками, які допоможуть вашій дитині розвинути емпатію та соціальні навички.
Обіймайте дитину якомога частіше
Забезпечте малюкові багато фізичної ласки та обіймів. Фізична прив’язаність є фундаментальним аспектом емоційного розвитку і допомагає встановити міцний зв’язок між вами і вашою дитиною.
Відзначайте досягнення вашої дитини
Радійте новим досягненням. У віці 10-12 місяців, коли ви побачите перші кроки вашої дитини, це справді буде гідно відзначення 🙂 Також важливо відмічати і такі маленькі досягнення, як правильно поставлений пазл або зібраний балансир. Позитивний зворотній зв’язок допоможе ще більше зацікавити дитину певним заняттям. І також моменти спільної радості дуже зближують.
Розвиток уяви та творчості
Розвиток уяви та творчих здібностей у дітей у віці 10-12 місяців має важливе значення для їхнього когнітивного та емоційного розвитку. Ось кілька занять, які допоможуть розвинути ці навички:
Розповідайте історії
Розкажіть дитині прості історії, використовуючи барвисту і виразну мову. Використовуйте реквізит, наприклад іграшки або ляльки, щоб зробити історії більш захопливими.
Ігри на свіжому повітрі
Досліджуйте природу під час прогулянки на вулиці. Запропонуйте дитині помацати листя, квіти, поспостерігати за птахами. Природа — це фантастичне джерело натхнення для малюків.
Музика і танці
Танці розвивають почуття ритму та координацію, це дає змогу дитині проявити себе через рух. Ви можете тримати дитину за руки і запропонувати їй рухатися в ритмі музики. Покажіть, що можна танцювати, акуратно рухаючи руками і ногами в ритм музики. Головне, щоб дитина розуміла, що її тіло може рухатися по-іншому під музику.
Під час ігор з музичними іграшками дитина вчиться створювати власну мелодію, що також є важливим для розвитку творчих навичок.
Сюжетно-рольові ігри
Заохочуйте рольові ігри з ляльками, фігурками або м’якими іграшками. Ваша дитина може використовувати ці іграшки, щоб створювати свої власні історії та сценарії. Покажіть їй на прикладі, як можна розмовляти з іграшкою, погодувати її, вкласти спати тощо.
Ігри на уяву
Навіть без іграшок можна дуже весело провести час, включаючи свою уяву:
- посадіть дитину поруч із собою і уявіть, що ваші руки тримають кермо автомобіля, і тоді ви вже не просто сидите поруч на дивані, а їдете на машині. Або ви можете імітувати звук і рух потяга;
- зобразіть для дитини рухи робота;
- зобразіть звуки (і можливо рухи) різних тварин.
Це тільки короткий список того, що можна придумати. Головне спробуйте, почніть це робити. Це дуже весело і в процесі вам спадуть на думку ще якісь ідеї. Такі активності дуже зближують з дитиною. І головне, ви своїм прикладом показуєте дитині, як працює уява, а це величезний внесок у розвиток малюка.
Читання книг
Читайте книжки з картинками з барвистими ілюстраціями, щоб стимулювати зорову уяву.
Ігри з Лего
Заохочуйте дитину будувати та експериментувати з різними конструкціями, використовуючи Лего Duplo. Покажіть на прикладі, як ви можете зібрати кілька блоків разом і уявити, що це будинок або навіть замок. Насправді, кілька зібраних блоків можуть бути чим завгодно, якимись меблями, або інструментом, або чимось ще. Це все ваша уява 🙂 Покажіть на прикладі, що в дитини є безліч варіантів того, чим можуть бути кілька блоків конструктора.
Коли дитина збере щось, і почне видавати якийсь звук, показуючи на свій винахід — підкажіть їй, чим би це могло бути, наприклад: «О, це ти побудував вежу? Яка гарна! Ти такий молодець, що зробив це». Такий позитивний зворотний зв’язок стимулюватиме дитину на нові звершення.
Дуже важливо завжди з радістю та увагою реагувати на такі дитячі поробки. Це закладатиме в дитині впевненість у собі, стимулюватиме розвиватися далі та почуватися люблячою і важливою.