Розвиток дитини 7–9 місяців: розвиваючі іграшки та активності для гармонійного розвитку

Розвиток дитини 7–9 місяців
Ігри та активності / 7-9 місяці

У цій статті мова піде про розвиток дітей у віці 7–9 місяців. У цей період найчастіше малюки вже впевнено сидять (близько 7 місяців), а ближче до 8–9 місяців — повзають. Оскільки дитина вже помітно зміцніла і з кожним днем стає дедалі активнішою, з’являється ще більша різноманітність занять для розвитку вашого малюка.

У цій статті ви знайдете поради про активності з дитиною для її розвитку, а також поради про те, які розвиваючі іграшки важливі і потрібні для віку 7–9 місяців.

Як і раніше, в наших статтях для віку 0–3 і 4–6 місяців, всі ці поради ми будемо розбирати окремо для кожного з семи блоків необхідних навичок.

Розвиток дрібної моторики

Іграшки, та загалом активності, що сприятимуть розвитку дрібної моторики у віці 7–9 місяців, мають стимулювати хапання, маніпулювання пальцями та зорово-моторну координацію. Також багато іграшок та ігор буде пов’язано з тим, щоб вкладати різні предмети, кульки, кубики, фігурки в сортер, стаканчики, баночки та коробочки.

Ігри зі скляночками, що складаються (чашками)

Ігри зі скляночками, що складаються

Ці стаканчики різних розмірів, які можна вкладати один в одного або ставити зверху, допомагають малюкам дізнатися співвідношення розмірів і розвинути дрібну моторику.

У попередній статті ми знайомилися детальніше з такою іграшкою. Якщо у вас ще її немає — рекомендую переглянути варіанти її використання та познайомити малюка з нею.

Більшість активностей, розглянутих у статті про розвиток у 4–6 місяців, все ще актуальні. Однак, якщо раніше, здебільшого, ви показували, що робити зі склянок, то зараз, коли малюк уже самостійно сидить, він може будувати башточки, вкладати склянки одна в одну, сортувати сам.

Також ви можете використовувати ці склянки для того, щоб малюк вкладав у них інші предмети — сенсорні м’ячики, кубики, фігурки від сортера тощо.

Ігри з багатофункціональними кубиками

Малюкам у віці 7–9 місяців важливі активності з вкладанням різних предметів (розмір, форма). Для таких занять чудово підійдуть багатофункціональні кубики, зі знімними насадками для різних занять:

  • форми-вкладиші;
  • магнітна риболовля / ловля черв’ячків;
  • гра з молотком;
  • сортування;
  • збір/посадка моркви.
Ігри з багатофункціональними кубиками

Деталі різного розміру і форми допоможуть поліпшити маніпулювання пальцями, а також роботу кисті. Така іграшка розвиває дрібну моторику, зорову координацію, сприйняття кольорів, логіку, сортування.

Ігри із сортерами

Прості сортери з об’ємними, зручними для розуміння фігурами, спонукають дітей використовувати пальці, щоб зіставляти фігури, і таким чином розвивають дрібну моторику. Крім того, сортери допомагають формувати навички розв’язання проблем.

Ігри із сортерами

У статті про розвиток дітей віком 4–6 місяців ми детально розбирали, як знайомити дитину з таким сортером. Більшість активностей, описаних там, все ще актуальні й у віці 7–9 місяців.

Якщо до цього ви малюка тільки знайомили з цією іграшкою, і він був більше спостерігачем, то зараз він уже зможе самостійно вкладати деякі фігури. Найпростіше -вкладати коло, тому починайте з нього. Коли у малюка буде виходити — це буде позитивним стимулом швидше навчитися вкладати й інші фігури.

Ігри з пірамідою з кілець

Піраміда з кільцями — іграшка, яка має бути обов’язково в кожному домі. Вона допомагає малюкам розвивати зорово-моторну координацію, хапати предмети та маніпулювати ними. Це розвиває силу рук, пальців, кисті.

Ігри з пірамідою з кілець

Завдяки різним формам, розмірам і кольорам, збирання піраміди в правильній послідовності за розмірами допомагає розвивати сенсорні і когнітивні навички.

Зараз малюк уже зможе надягати кілька кілець самостійно, поки що без дотримання розмірів, а також відпрацьовувати навичку «тягнути вгору».

Не забувайте хвалити малюка за старання і радіти його успіхам. Коли малюк збере кілька кілець, ви можете весело поплескати в долоні, дитині це дуже сподобається, і вона, напевно, буде це повторювати. Та й плескання в долоні також допомагає розвивати координацію рухів рук.

Ігри з пазлами-вкладишами

Прості дерев’яні пазли-вкладиші з великими, зручними для захоплення деталями, корисні для розвитку дрібної моторики малюків. Нижче представлено 2 найзручніших варіанти таких пазлів.

Пазли з геометричними фігурами мають вгорі невеликий тримач, який потрібно захопити пальцями. Спочатку для малюків це дійсно складно, — скласти пальчики таким чином, щоб можна було впоратися з цим завданням. Тому такі пазли — просто мастхев для розвитку спритності пальців і координації рухів загалом.

Спочатку познайомте малюка з пазлом і запропонуйте поставити коло (як найпростішу фігуру). Потрібно, щоб він сам зрозумів принцип того, як потрібно тримати форму. Після того, як дитина опанує коло, запропонуйте такі фігури як квадрат, трикутник, прямокутник.

Ігри з пазлами-вкладишами

Пазли-вкладиші з тваринами мають спеціальну дірочку для захоплення, для одного пальця. І спочатку потрібно буде пристосуватися до того, як робити таке захоплення. За формою такі пазли складніші, ніж геометричні фігури, але самі по собі зображення тварин можуть викликати більше цікавості.

Ігри з пазлами-вкладишами тварини

Оскільки пазли мають різні способи захоплення, ми рекомендуємо мати обидва варіанти.

Ігри з бізібордом

Один із найпоширеніших варіантів бізібордів — це дошка із засувками та дверцятами, які можна відчиняти та зачиняти. Така іграшка стане цікавим і захопливим заняттям, корисним для дрібної моторики. Для відкриття кожної із засувок пальці працюватимуть по різному. Крім того, такі ігри з засувками розвивають навички розв’язання проблем.

Ігри з бізібордом

Ігри з відкриванням баночок і пляшечок

Напевно, у вас вдома є якісь баночки та пляшечки різних розмірів, харчові контейнери також для цього підійдуть. Запропонуйте малюкові спробувати їх відкрити. Це допоможе тренувати захоплення і розвивати силу рук. Чудово, якщо це будуть різні кришки, наприклад кришки, що закручуються, і кришки-вкладиші.

Крім згаданих вище іграшок та активностей, у цьому віці ви все ще можете використовувати:

  • різні брязкальця, тактильні м’ячики, м’які гумові іграшки, м’які книжки. Розкладіть їх у різних місцях кімнати і попросіть малюка доповзти до них;
  • контрастні картинки, які зараз ви можете розділити на окремі картки і також розкладати по кімнаті та просити малюка доповзти, наприклад, до корови, метелика тощо.

Такі ігри будуть одночасно розвивати і дрібну моторику (факт хапання іграшки в руку), і велику моторику — повзання.

Розвиток великої моторики

Основне, що потрібно зробити для розвитку великої моторики у малюків 7–9 місяців, це забезпечити безпечне і комфортне середовище для того, щоб дитина могла якомога більше повзати, а також практикувати стояння біля опори (ближче до 9 місяців).

Безпечне середовище — подбайте:

  • про тумбочки, що відкриваються. Використовуйте спеціальні кріплення, щоб дитина не змогла відкрити ті шафи, які містять небезпечні предмети (гострі, ті, що б’ються, побутова хімія). Також обов’язково закрийте ті шафи, які можуть вдарити малюка під час різкого відкриття.
  • про те, щоб у малюка не було доступу до розеток і електроприладів.

Комфортне середовище — подбайте:

  • про те, щоб підлога не була занадто холодною і слизькою. Для цього чудово підійдуть гумові килимки. По них малюк точно не буде ковзати під час повзання, що дуже важливо, коли він тільки вчиться це робити, і йому ще складно контролювати свої руки і ноги.
гумові килимки

Заохочуйте повзання якомога частіше

Під час повзання у малюка задіяні практично всі м’язи, тому це найкраще заняття для розвитку великої моторики в цьому віці.

Щоб мотивувати повзати частіше, можна розміщувати різні іграшки поза зоною досяжності малюка і пропонувати йому доповзти до них. Не забувайте хвалити малюка, щойно він впорається з цим завданням. Це буде додатковим стимулом продовжувати цю веселу гру.

Чудовим стимулом для повзання стане машинка. Це розвиватиме в дитині й увагу, оскільки потрібно простежити, куди ж поїхала машинка. Чудовим варіантом стане така дерев’яна машинка зі знімними блоками, які потрібно скласти в пірамідку.

дерев'яний потяг

Крім машинок та інших іграшок, просіть малюка доповзти до вас. Це мотивація діє краще за будь-яку іграшку 🙂 Тому відходьте і кличте дитину за собою.

Танці

Можна використовувати музичний центр, щоб малюк сам «створював» музику і танцював під неї. Показуйте дитині приклад із танцем. Щойно вона вмикає музику, починайте рухатися в такт і плескати в долоні. Малюк дуже швидко почне це повторювати.

Ігри на вулиці

Якщо погода дозволяє, виходьте з дитиною на дитячий майданчик і познайомтеся з гойдалками (ближче до 9 місяців). Обов’язково стежте за безпекою, гойдайте не сильно і завжди перебувайте поруч.

Ігри з великими килимками-пазлами

У віці 7–9 місяців основною активністю для малюка буде саме розбір цих пазлів. Оскільки деталі тут великі, то малюкові з положення сидячи потрібно буде піднімати ручки, щоб розібрати такий килимок. Таким чином розвиватиметься сила рук. Пізніше малюкові буде також цікаво і збирати ці пазли. Це цікаво також і в 3 роки, тож такий килимок буде вам довго служити. Збір пазлів буде допомагати когнітивному розвитку.

Ігри з великими килимками-пазлами

Ігри з легким молотком

Такий молоток, який ми згадували в статті про розвиток 4–6 місяців, зараз, коли малюк сидить, а пізніше і стоїть з опорою, буде використовуватися все частіше.

Головне — забезпечте безпечне середовище, а також ознайомте з правилами, по яких поверхнях ви дозволяєте стукати, а де це заборонено.

Постукування таким молотком чудово допомагає розвитку сили рук.

Ігри з легким молотком

Сенсорний розвиток

Ігри з сенсорними мішечками

Ігри з сенсорними мішечками

В одних варіантах у наборі є багато мішечків із м’яким наповненням, але різною тканиною зовні, що дає змогу розвивати різні тактильні відчуття в дитини.

сенсорні мішечки

В інших варіантах є кілька мішечків з різними наповнювачами: м’якими, твердими, різних розмірів і форм (пісок, морські камінчики, намистини, вата тощо).

Також ви можете знайти порожні мішечки, які самостійно можете наповнювати матеріалами: макаронами, намистинами, камінчиками, рисом, піском, ватою тощо. Тільки обов’язково стежте за тим, щоб мішечки щільно закривалися і малюк ніяк не міг їх відкрити.

Сенсорні мішечки чудово працюють для тактильної стимуляції. Досліджуючи їх і торкаючись різних текстур, малюки можуть поліпшити своє тактильне сприйняття і краще зрозуміти почуття дотику. Ось як можна їх використовувати:

  • розкладіть мішечки по колу і запропонуйте малюкові дотягнутися і дістати той, який його більше зацікавить.
  • розкладіть їх по кімнаті в різних місцях і попросіть малюка доповзти до мішечків і таким чином доторкнутися до них усіх по черзі.
  • складіть усі ці мішечки в один великий мішок і попросіть малюка витягувати з мішка те, що він зможе захопити рукою. Щойно малюк дістане один мішечок, запропонуйте йому вивчити його, відчути пальчиками, яке це на дотик. Обов’язково проговорити це. Наприклад: «Зараз ти торкаєшся великих камінчиків, вони тверді», «зараз ти торкаєшся м’якого піску, там дуже дрібні піщинки» тощо.

До речі, такі ігри будуть також актуальні й пізніше, коли малюк підросте і вже розумітиме, чим наповнені мішки. Він може із заплющеними очима торкатися мішечків у великому мішку і говорити, чим він наповнений, а також давати докладний опис, що він відчуває під час дотику.

Ігри із сенсорними книжками

Сенсорні книги зі вставками з різних тканин і текстур чудово підійдуть для сенсорного розвитку. Крім різних тканин і кольорів, а також предметів різної форми, що стимулює сенсорний розвиток, у таких книжках є липучки, застібки, зав’язані шнурки, кнопки, прищіпки та ґудзики. З таким розмаїттям усього, ці книжки корисні не лише для розвитку сенсорики, а й для дрібної моторики та для когнітивного розвитку.

Ігри із сенсорними книжками

Посадіть малюка поруч із собою і відкрийте книжку разом. Уважно розгляньте з дитиною наповнення. Її, скоріш за все, зацікавить не все одразу. Дайте час вибрати щось найцікавіше для неї та вивчіть це разом. Таким чином, коли ви фокусуватиметеся на тому, що безпосередньо зацікавило дитину, у малюка розвиватиметься концентрація уваги.

Ігри з музичними інструментами

Музичні інструменти стимулюють слух і знайомлять дітей з різними звуками та ритмами.

Ксилофон і музичний центр, які ми розглядали детально в блоці про розвиток дітей 4–6 місяців, все ще дуже актуальні.

Прогулянки на свіжому повітрі

І, звісно ж, прогулянки на свіжому повітрі стають ще більш актуальними і, головне, веселішими. У цьому віці малюк вже більш усвідомлено може торкатися, наприклад, трави, піску, листя, або понюхати квітку, і помічати все більше деталей з навколишнього світу.

Дуже важливо проводити час на вулиці, спілкуючись із дитиною, розповідаючи, що ви бачите навколо. Буде чудово, якщо ви розповідатимете більше деталей: що за квітка, як вона називається, якого кольору тощо. Щодо навколишніх предметів, намагайтеся давати їм описи, використовуючи характеристики:

  • з якого матеріалу це зроблено;
  • розмір — великий/маленький;
  • форма;
  • колір;
  • для чого використовують.

Таким чином, кожна прогулянка стане розвивальним заняттям для дитини. Це розвиток тактильних відчуттів, слуху, зору, запахів. Під час таких розмов формується пасивна пам’ять дитини.

Когнітивний розвиток

Ігри на сталість об’єктів

Грайте з малюком у прості ігри, в яких потрібно ховати та розкривати предмети. Наприклад, покладіть іграшку під тканину і запропонуйте дитині підняти тканину, щоб знайти її. Це допомагає дитині зрозуміти, що об’єкти все ще існують, навіть якщо вона їх не бачить.

Ви можете розкладати різні іграшки по кімнаті і просити дитину доповзти до них. Наприклад, можна таким чином розкласти тактильні м’ячики різних кольорів у різних місцях кімнати і просити знайти якийсь певний. Для початку виберіть один колір. Проговоріть дитині, який це колір, наприклад червоний. Потім розкладіть усі м’ячики по кімнаті та попросіть знайти червоний. Таким чином малюк розвиватиме пам’ять, уважність і безпосередньо сенсорику, щоб розрізнити потрібний колір.

Ігри в хованки також допомагають зміцнювати концепцію сталості об’єктів. Ви можете ховатися за тканиною або ховати там іграшку. Малюкові буде дуже весело потягнути тканину, щоб побачити вас або свою улюблену іграшку.

Сортувальні ігри

Насамперед, це гра з фігурним сортером. Поміщення фігур у відповідні отвори сприяє розвитку навичок розв’язання проблем і зорово-моторної координації. Варіанти сортерів представлені вище, а також детально описані в статті 4–6 місяців.

Також у сортувальні ігри можна грати з використанням інших безпечних предметів та іграшок. Заохочуйте дитину групувати схожі предмети разом, розвиваючи ранні навички категоризації. Наприклад, у вас є кільця піраміди різних кольорів, м’ячики різних кольорів і фігурки сортерів. Попросіть дитину відкласти окремо всі червоні деталі, потім зелені й так далі. Або попросити покласти окремо м’які іграшки, і окремо тверді.

Якщо у вас є така іграшка як склянки, що складаються, різних кольорів, — ви можете просити вкладати м’ячики (або фігури сортера) в стаканчики відповідного кольору.

Читання книг

Читання книг допомагає підвищити концентрацію уваги дитини, а також формує її словниковий запас. Розкажіть історію виразними голосами, описуйте деталі, які бачите на картинках у книжці.

Імітаційні ігри

Заохочуйте дитину імітувати прості дії, наприклад, плескати в долоні, махати руками, стиснути кулак, розкрити долоню. Наслідування — це важлива когнітивна навичка, яка допомагає в навчанні та соціальному розвитку.

Гра з пазлами

Вище ми показували приклад килимка-пазла або пазли-вкладиші, які чудово для цього підійдуть. Ігри з пазлами допомагають формувати навички розв’язання проблем і розвивати дрібну координацію рухів.

Гра з м’ячем або машинкою

Катайте разом з малюком м’ячики (або машинку) вперед/назад і вліво/вправо. Це заняття сприяє розвитку візуального відстеження, а також розвиває велику моторику.

Ігри з картками

Ігри з картками допомагають формувати словниковий запас і також розвивають зорову пам’ять дитини. У статті про розвиток дітей 4–6 місяців ми детально розбирали, як з ними грати.

У віці 7–9 місяців, крім показу дитині карток і озвучування того, що на них намальовано, можна розкласти кілька карток перед дитиною (наприклад, 3 різні фігури: квадрат, трикутник, коло) і попросити дитину показати де квадрат. Так можна показувати фрукти, овочі, тварин тощо.

Розвиток комунікативних навичок

Дуже важливо займатися розвитком дрібної моторики (оскільки розвиток дрібної моторики тісно пов’язаний з розвитком мовлення. Детальніше про це читайте тут) використовуючи активності, описані вище.

Також розвиток комунікативних навичок у дітей 7–9 місяців включає в себе заняття, які спонукають їх вивчати звуки, жести і взаємодію з вами. Спілкуйтеся з дитиною якомога більше. Саме під час спілкування в дитини формується словниковий запас, а також вона починає розуміти, як висловлювати свої думки та емоції.

  • Розмовляйте з дитиною протягом дня. Говоріть чітко, використовуйте правильні звуки мови.
  • Описуйте свої дії. Розкажіть дитині, що ви робите по дому або які у вас плани. Коли пропонуєте дитині якусь іграшку, обов’язково проговорюйте, що це таке, як із цим грати. Говоріть про характеристики предметів (колір, форма, розмір, матеріал, призначення). Під час таких розмов формується словниковий запас дитини.

Вказуйте і називайте предмети, з якими взаємодіє ваша дитина, наприклад іграшки, їжу та предмети домашнього вжитку. Наприклад: «Подивися, це яблуко! Воно зелене, смачне і соковите».

  • Повторення допомагає дітям асоціювати слова з предметами.
  • Співайте пісеньки та віршики. Дитині простіше запам’ятати римовані речення. Таким чином, при прослуховуванні пісеньок та віршиків у дітей формується пасивна пам’ять. Ви також можете вмикати дитячі пісеньки на ютубі і підспівувати їм, або просто слухати. Важливо, щоб слова пісеньки можна було просто розібрати.
  • Читайте з дитиною щодня. Розповідайте, що ви бачите на картинках. Після читання можете також коротко переказати це своїми словами. Намагайтеся показувати свої емоції під час читання.
  • Займайтеся з картками (як описано вище в блоці про когнітивний розвиток) для того, щоб сформувати словниковий запас дитини.
  • Займайтеся мімікою. Заохочуйте дитину імітувати вашу міміку, жести та звуки. Це веселий та інтерактивний спосіб розвитку спілкування.
  • Активно слухайте. Коли ваша дитина видає звуки або жести, реагуйте уважно. Покажіть дитині, що вам цікаво те, що вона говорить, і це спонукає її до більш активного спілкування.

Розвиток емоційного інтелекту

Емоційний розвиток є важливим аспектом загального розвитку і благополуччя дитини.

Обіймайте дитину якомога частіше

Забезпечте малюкові багато фізичної ласки та обіймів. Фізичні дотики дуже важливі для емоційного розвитку. Вони сприяють зміцненню зв’язку та емоційної безпеки.

Грайте в хованки

Пограйте з малюком у хованки, закриваючи обличчя руками, а потім відкриваючи його. Ця гра допомагає дітям зрозуміти концепцію сталості предметів і може викликати радість і сміх.

Реагуйте на сигнали дитини

Звертайте увагу на сигнали вашої дитини, наприклад, плач, або як змінюється її вираз обличчя. Своєчасне реагування на потреби допомагає дитині почуватися в безпеці.

Називайте емоції

Коли ваша дитина проявляє різні емоції, називайте їх. Наприклад, скажіть: «Ти виглядаєш таким щасливим!» або «Я бачу, що ти трохи засмучений». Або «Я бачу, що ти злишся». Це допомагає малюкам пов’язувати слова зі своїми емоційними переживаннями. Дуже важливо намагатися спокійно реагувати на такі емоції, як злість, не кричати на дитину, коли вона проявляє цю емоцію. Спокійно розкажіть дитині, що з нею зараз відбувається (пам’ятайте, що для дитини це також стрес, адже вона сама не розуміє ще, що з нею відбувається, і від такої невідомості з’являється ще більше тривоги). Ця навичка вам ще неодноразово стане в нагоді в майбутньому 🙂 Але вже зараз, у віці 7–9 місяців, можна знайомити малюка з його «різними емоціями» щоб з віком було простіше.

Імітація емоцій

Робіть перебільшену міміку, щоб висловити різні емоції, наприклад, щастя, здивування і печаль. Заохочуйте дитину наслідувати ці вирази, це допоможе їй навчитися розпізнавати та виражати емоції.

Музика і танці

Увімкніть заспокійливу або веселу музику і потанцюйте з дитиною. Музика може бути потужним інструментом емоційного вираження і зміцнення зв’язків.

Об’єкт комфорту

Багато дітей прив’язуються до предметів комфорту, таких як м’яка ковдра або м’яка іграшка. Дозвольте малюкові мати особливий предмет комфорту, що забезпечує емоційну безпеку.

Ігри з лоскотом

Акуратно лоскочіть дитину і спонукайте її досліджувати різні відчуття та реагувати на них. Це може створити радісні моменти спілкування та допомогти дитині зрозуміти свої фізичні реакції на подразники.

Відзначайте досягнення вашої дитини

Радійте новим досягненням вашої дитини. Плескайте в долоні та демонструйте хвилювання, коли вони досягають певного етапу розвитку, наприклад, коли дитина вперше поповзла. Це величезне досягнення! Також важливо відзначати і такі маленькі досягнення, як перше кільце, одягнене на вежу, або правильно поставлений пазл. Позитивний зворотний зв’язок допоможе ще більше зацікавити дитину певним заняттям. А ще моменти спільної радості дуже зближують.

Розвиток уяви та творчості

Сенсорні ігри

Надайте дитині сенсорні мішечки, сенсорні книжки, м’які ковдри та інші безпечні предмети (наприклад, різноманітні фрукти та овочі), які малюк може досліджувати за допомогою дотиків.

Сенсорні ігри стимулюють у дитини цікавість і дослідження. І це дуже важливо для розвитку уяви та творчості, проявляти свою допитливість до навколишнього.

Дослідження за допомогою повсякденних предметів

Безпечні предмети домашнього вжитку (наприклад, харчові контейнери, які ви можете зберігати в нижній шухляді на вашій кухні:) ) сприяють творчій грі. Коли дитина досліджує звичайні предмети, це спонукає її створювати сценарії та використовувати предмети по-різному.

У віці 7–9 місяців ваш малюк уже повзає і може відкривати нижні шухляди меблів. Буде чудово, якщо в якомусь із ящиків ви зможете скласти для малюка безпечні предмети, які допомагатимуть йому вгамовувати цікавість і тим самим розвивати уяву.

  • Важливо, щоб ви розуміли, що після таких «досліджень», звісно, у вас буде деякий безлад, і це потрібно спокійно приймати та не кричати на дитину, інакше замість творчого розвитку це може стати травмою для малюка. Тож дозволяйте малюку такі дослідження тільки в разі, якщо ви самі до цього готові, щоб цей процес викликав приємні емоції у вас обох.
  • Також пам’ятайте, що малюк не буде відкривати один і той самий ящик вічно 🙂 Цей період мине (і на вашій кухні знову буде порядок), і чим раніше вгамувати цікавість малюка — тим швидше це пройде, а головне — що це буде з користю для розвитку малюка.

Читання книжок

Читайте книжки з картинками, з барвистими ілюстраціями, щоб стимулювати зорову уяву.

Розповідайте історії

Використовуйте свою уяву, щоб створювати прості історії. У статті про розвиток малюків 4–6 місяців, ми наводили приклад тематичних карток, які в цьому можуть допомогти. На картках зображені різні сюжети, за допомогою яких можна відтворити справжню історію. Зараз малюк слухатиме вас. Поки що ви своїм прикладом показуєте, що історію можна вигадати самому, а не тільки прочитати вже написану кимось книжку. Згодом, коли дитина вже говоритиме, вона так само намагатиметься вигадати історію за картинкою або просто її придумати.

Музика і танці

Танці розвивають почуття ритму і координацію, дозволяючи дитині проявити себе через рух. У віці 7–9 місяців це будуть танці сидячи, часто з плесканням у долоні 🙂 Але це також важливо, головне, щоб дитина розуміла, що її тіло може рухатися по-іншому під музику.

Під час ігор з музичними іграшками дитина вчиться створювати власну мелодію, що також є важливим для розвитку творчих навичок.

Ігри на уяву

Граючись із різними іграшками та предметами побуту, можна увімкнути уяву, щоб використовувати їх якось незвично. Наприклад, граючи з пірамідою, можна зробити браслет на руку з кільця. Або можна постукати руками по стільцю або дивану і уявити, що граєте на барабані.

Навіть без іграшок, можна дуже весело провести час, вмикаючи свою уяву.

  • Посадіть дитину поруч із собою та уявіть, що ваші руки це кермо автомобіля, і тоді ви вже не просто сидите поруч на дивані, а їдете на машині назустріч пригодам.
  • Зобразіть для дитини рухи робота або зобразіть звуки (і можливо рухи) різних тварин.
  • Посадіть дитину до себе на спину і зобразіть конячку.
  • Підніміть дитину на руках догори і уявіть її літачком.

Це тільки короткий список того, що ще можна придумати. Головне — почати це робити. Це дуже весело, і в процесі вам, скоріш за все, прийдуть ще якісь ідеї. Такі активності дуже зближують з дитиною. І головне, ви своїм прикладом показуєте дитині, як працює уява, а це величезний внесок у розвиток малюка.